Takvim, Saat ve Ölçülerde Değişiklik

Anasayfa »

 1. Atatürk Devrimleri »
 2. Atatürk Makaleleri »

Takvim, Saat ve Ölçülerde Değişiklik

Takvim, saat ve ölçülerde yapılan ilk değişiklik kullanılan Hicri Takvim yerine Tüm Avrupa'nın kullandığı miladi takvimin getirilmesi ile başlar. 26 Aralık 1925'te "Günün 24 Saate Taksimine Dair Kanun" ?un meclisten onay alması ile başlayan süreç 1931 yılına kadar devam etti.

Takvim ve saatte yapılan değişikliğin en önemli nedenlerinden birisi sürekli ilişki içerisinde bulunduğumuz ve daha da çok ilişki kurma niyetinde olduğumuz Avrupa ülkeleri ile yapacak olduğumuz ticari ve insani her türlü münasebette sıkıntı yaşamamızdı. Osmanlı döneminde tatil günleri cuma olarak belirlenmişken, Avrupa'da bu durum çok farklıydı ve bu da bir çok sorunu beraberinde getiriyordu. Yapılan düzenleme ile tatil günleri cumartesi öğleden sonra ve pazar olmak üzere değiştirilirken, aynı zamanda milli bayramlar ve tatiller de takvimlerde yer almıştır.

Hz. Muhammet'in Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç olarak esas alan Hicri takvime göre gün esaslar ise ayın hareketlerine göre belirlenmekteydi ve bu yüzden miladi takvime göre her yıl 11 günlük bir far ortaya çıkıyordu. Yıllar içerisinde ise bu fark hesaplaması ve anlaşılması güç sorunlara neden olmuştu.

Takvim ve saat ölçülerinde yapılan değişikliklerin ardından ise 1931 yılında Dünya'da hiçbir geçerliliği kalmayan endaze, arşın, okka, dirhem gibi ağırlık ve uzunluk ölçülerinde değişikliğe gidilmiştir. Yerine ise bugün kullandığımız metre ve kilogram ölçü birimleri getirilmiştir. Özellikle ticari alanda bir çok sıkıntıya sebep olan eski ağırlık ve uzunluk birimleri yerine Avrupa'nın ve tüm dünyanın neredeyse tamamının tercih ettiği birimlerin getirilmesi ile yıllar sonra bu denli iç içe yaşayan bir dünya düzeninin önceden görüldüğünü rahatlıkla söylemek mümkündür.

Görüşler

 1. murat
  11 Şubat 2015, Çarşamba 20:57

  Benim dediğim gibi değil

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*