Sivas Kongresi'nin Önemi

Anasayfa »

  1. Kongreler »
  2. Cumhuriyet Savaşları »

Sivas Kongresi'nin Önemi

Sivas Kongresi'nde Alınan Kararlar (4-11 Eylül 1919) ile milli birlik ve beraberliğimizin teminatı olan anayasamızın değişmez ilkeleri o günlerden atılmıştı. Alınan kararlar sonrası Mustafa Kemal Atatürk'ün bu kararların arkasında ne denli ciddi bir şekilde mücadele edeceğini bildikleri için İtilaf Devletleri dahi bu konuda Padişah'a baskı yapmış ve bu harekete karşı cephe almasını istemişlerdi.

Alınan kararlarla birlikte Damat Ferit Paşa için bir ültimatom verildi ve yönetimi terk etmediği takdirde İstanbul ile olan ilişkinin tamamen kesileceği iletildi. Çok geçmeden bu istifa gerçekleşti ve Milli Mücadele İstanbul Hükümeti karşısında çok büyük bir zafer elde etmiş oldu.

Sivas Kongresi sonunda; ufak çaplı direniş örgütleri bir çatı altında toplanarak milli birlikte ve beraberlik ruhu en üst düzeye çıkarılmıştır. Küçük cemiyetlerin, yöresel olmaktan ziyade ulusal ölçüde hareket etmeleri sağlanmıştır ve en önemlisi ise Kurtuluş Savaşı'nın tek ve en doğru yerden idare edilmesi mümkün kılınmıştır.

Her maddesinde ulusal bütünlüğe dikkat çeken Sivas Kongresi ile aynı zamanda Erzurum Kongresi'nde alınan ve doğu illerini kapsayan geçici yönetim kararları, tüm ülkeyi kapsayacak şekilde değiştirilmiş oldu. Bugün Doğu'daki bir çok ilimizin Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde olmasının en büyük nedenlerinden birisi de Sivas Kongresi'dir.

Gücünü halktan alan kararların altına, idamla yargılanacağını bile bile imzasını atan Mustafa Kemal Atatürk, böylece tüm halkın lider olarak gördüğü tek kişi konumuna geldi ve Heyet-i Temsiliye fiili olarak yürütme işlerini idare etmeye başlamış oldu.

Sivas Kongresi'nin bitmesi ile kongreler dönemi kapanmış oldu ve Sivas'ta alınan son kararlar, bir milletin tarih ve talihini değiştirecek, hem yazılı olarak anayasalarında, hem de benliklerinde saklayacakları yegane ilkeler olacaktı.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*