Öğretmenler Günü

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 24 Kasım Öğretmenler Günü »

Öğretmenler Günü

Öğretmenler günü bizim ülkemizde her yıl 24 Kasım da kutlanan bir gündür. Bizim için öğretmenlerimiz çok değerlidir ve öyle de olmalılardır.

Öğretmenler bizleri yıllarca büyüten geliştiren mesleklere sahiptirler. Aslında öğretmenlerimiz bizim için en değerli meslektir. Çünkü çocukluğumuzdan bu yana bizi geliştirenler anne ve babalarımızdan sonra öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz olmasa belki bizler şuan bu yazıları okuyamıyor bile olabilirdik. Onlar öğrettiler bize A'yı B'yı C'yi... Onlar sayesinde öğrendik çoğu zaman arkadaşlarımızla nasıl geçinmemiz gerektiğini. Onlardan öğrendik büyüklerimize nasıl saygılı olmamız gerektiğini ve yeri geldi yine onlardan öğrendik doğruluğu, dürüstlüğü ve büyük insanlar olmayı.Değerli öğretmenlerimizi, Öğretmenler Günü'nde unutmamalıyız. 

Dünya Öğretmenler Günü

Dünya da bir çok ülkede öğretmenler günü, 1994 yılından itibaren ekim ayının 5. günü kutlanır. Bunun sebebi ise 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı" nın sona ermesinden sonra Unesco temsilcileri ve ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi" nin kabul edilişinin kutlandığı yıl dönümüdür.

24 Kasım Öğretmenler Günü

Ülkemiz de her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Dünyanın çeşitli ülkelerin de öğretmenlerimizin bu değerli günü farklı farklı tarihlerde kutlanabiliyor. Bizim ülkemiz de öğretmenler gününün 24 Kasım tarihin de kutlanıyor olması 1981 yılından beri kullanılan bir uygulamadır. Türkiye de 24 Kasım da kutlanıyor olmasının sebebi de 24 Kasım 1928 de Atatürk'ün "Millet Mekteplerinin Başöğretmenliği" ni kabul ettiği gündür. Kurul, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mekteplerini Başöğretmenliği" unvanını kasımın 11. Günü yapılan toplantı da vermiştir fakat bu karar 24 Kasım da resmileşmiştir. Bunun için ülkemizde de her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bu uygulama da ilk olarak 24 Kasım 1981 tarihin de hareketegeçirilmiştir.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*