Öğretmenler Günü Tarihçesi

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 24 Kasım Öğretmenler Günü »

Öğretmenler Günü Tarihçesi

Dünya da Öğretmenler Günü bir çok ülkede 5 Ekim tarihin de kutlansa da bazı ülkelerde farklı farklı tarihlerde de kutlanmaktadır. Bu 5 Ekim tarihi de Unesco tarafından kabul edilmiş olup dünyada da bir asıl kutlanma tarihi 5 Ekim olarak bilinir.

Paris de gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler Arası Özel Konferansı" nın sona erip Unesco ve Ilo tarafından "Öğretmenlerin Statü Tavsiyesi" ni oybirliği ile kabul edişinin yıl dönümüdür aslında.

Kazandığımız Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923 tarihinde her türlü alanda yenilik yapmıştır. Hem sosyal hem kültürel hem ekonomik hem askeri vs. alanlarda. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu alanlarda yaptığı yeniliklerden bir tanesi de arap alfabesini kaldırtıp yerine yeni Latin Alfabesini getirmesidir. Bu alfabeyle beraber de bir çok insan okuma yazma hevesine tutulmuş ve bir çok kişi yeni alfabeyi öğrenmek istemiştir.

Öğretmenler Günü Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı

24 Kasım 1928 tarihin de Milli Mekteplerin de açılmasıyla her yaştan insana kadın erkek yaşlı çocuk genç demeden okumaya yazma öğretilmiştir. O günün 24 Kasım olmasından beri süregelen süreçten 1981 tarihinden, yani Atatürk'ün doğumunun 100. Yılından itibaren her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kullanılır.

Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Öğretmenler Günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğin de ortaya çıkmıştır. Atatürk bize Latin Alfabesini getirdiğinden bu yana Öğretmenler Günü vardır aslında ama yukarıda da belirttiğimiz gibi Atamızın doğumunun yüzüncü yılın da kutlanmaya başlanmıştır.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*