Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi

Anasayfa »

  1. Atatürk Devrimleri »
  2. Atatürk Makaleleri »

Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi

Siyasi alanda çok partili bir döneme geçiş yapılmak istenirken özelikle Mustafa Kemal Atatürk'ün aklında kadınların da dahil olabileceği bir ülke yönetimi vardı. Bunun için eğitimde erkek ve kız öğrencilerin eşitliğinden başlayarak bir çok alanda devrim yapıldı.

Bunun için Atatürk İnkılapları arasında yer alan temel esaslar korunarak, 1930 yılından sonra gelen bir dizi kanun ile ilk defakadınlara belediye ve muhtarlık seçimlerine katılma hakkı verildi. 5 Aralık 1934?de Anayasa'da ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile de kadınların da erkeklerden farksız olarak milletvekili seçilme hakları kendilerine teslim edilmiş oldu.

Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanları ise 1930 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası'ndan seçime katılan kadınlar oldu. Muhtar seçilme hakkı daha sonra verilen kadınlardan bu iş için beklenenden fazla talep geldi ve Türkiye'nin ilk kadın muhtarı Aydın'ın Karpuzlu ilçesindeki Demirdere köyünde aldığı 500e yakın oyla sandıktan ilk sırada çıkan Gül Esin oldu.

Kadınların milletvekili seçilmek istemeleri 1923 yılına kadar dayansa da o yılların getirdiği karışıklıklar nedeniyle bu mümkün olamadı. Ancak şartların oluştuğuna inanıldığı bir dönemde 317 üyesi olan mecliste yapılan oylamada 260'ya yakın bir oyla kanun çıkarıldı ve kadınlar o günden sonra milletvekili olabilme haklarını almış oldu. Çıkan kanunla birlikte 22 yaşından büyük kadınlar oy kullanabilecek, 30 yaşından büyük olanlar ise milletvekili adayı olabilecekti.

1923'ten o zamanda kadar kadınların mecliste yer alması için büyük çaba gösteren Kadınlar Halk Fırkası, çıkan kanunun ardından İstanbul'da büyük bir miting ve kutlama düzenlemiş; Beyazıt'tan Taksim'e kadar binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş yapılmıştır.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*