İstiklal Marşının Açıklaması Kısa Özet

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşının Açıklaması Kısa Özet

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı istiklal marşının açıklaması, istiklal marşının ilk iki kıtasının açıklaması, Bağımsızlığımızın sembolü olan ve Mehmet Akif Ersoy tarafından kahraman Türk ordusuna hitaben yazılmış olan istiklal marşının açıklaması.

İstiklal Marşı'nın Açıklaması

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Şair, şiirin ilk iki mısrasında, Türk milletine cesaret vererek hiçbir şeyden korkmaması gerektiğini, bağımsızlığın mutlaka kazanılacağını ve vatanımızda yaşayan en son kişi yok olana kadar bağımsızlığın süreceğine olan inancını ifade ediyor. Son iki mısrasında da Bayrağımızın Türk milletinin bağımsızlık ve varoluş sembolü olduğunu hatırlatarak, ne pahasına olursa olsun işgalci devletlere teslim edilmeyeceğini, Türk milletinin bayrağına, dolayısıyla bağımsızlığına olan bağlılığına vurgu yaparak, hiçbir kuvvetin bu vatanı elde edemeyeceğini söylüyor.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklâl!

İkinci kıtada ay yıldızlı bayrağımıza seslenen şair, milletimizin bulunduğu zor şartlardan dolayı bayrağın kırgın ve küskün halini mecazi anlamda dile getiriyor. Kahraman Türk milletinin mutlaka bağımsızlık savaşını kazanacağını, bağımsızlık uğruna akıtılan kanların bayrak yani bağımsızlık uğruna olduğuna dikkati çekerek, bağımsızlığın Allah'a inanan Türk milletinin hakkı olduğunu dile getiriyor.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*