İstiklal Marşını kim nerede ve kaç yılında yazdı

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşını kim nerede ve kaç yılında yazdı

Kurtuluş Savaşı yıllarında yeni kurulan Türk Devleti için bir milli marşa ihtiyaç duyuluyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, milli marş yazılmasıyla ilgili bir yarışma açtı.

Yarışmayı kazanacak olan esere 500 Lira ödül verilecekti. Yarışmaya 724 eser katıldı. Konulan ödül sebebiyle Mehmet Akif (Ersoy) yarışmaya katılmamıştı. Yarışmaya katılan eserlerin hiç birisi milli duyguları tam olarak ifade edemediği için beğenilmemişti.

Mehmet Akif'in yarışmaya katılmama nedenini Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey Meclis kürsüsünde açıkladıktan sonra, bu marşın yalnızca Akif tarafından yazılabileceği kanaati oluştu. Mehmet Akif'e 1921 yılı başlarında gönderilen mektupta yarışmaya katılması istenerek, bu hususta ortaya konulan para ödülünün kendisi için kaldırılabileceği ifade edildi.

Bunun üzerine Mehmet Akif1921 yılı Şubat ayı içerisinde Ankara'da Taceddin Dergahı'nda yazdığı şiiri yarışmaya gönderdi. Mehmet Akif'in Kahraman Ordumuza ithaf ederek yazdığı şiir, 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan oylamada milli marş olarak kabul edildi.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*