İstiklal Marşı ve Anlamı 10 Kıta

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı ve Anlamı 10 Kıta

Millete bir sesleniş yapılmaktadır. Korkmaması gerektiği telkin edilir. Bu millet için bağımsızlığın önemi vurgulanır ve tek bir insan kalıncaya kadar bu inancın kaybolmaması gerektiği öğütlenir.

Millete sesleniş devam eder. Moral ve motivasyonun yüksek tutulması gerektiği anlatılır. Nefretten ziyade vatan sevgisi ile mücadele etmenin daha hayırlı olduğu vurgulanır.

Tarihe atıfta bulunur. Türk milletinin tarih sahnesinde daima bağımsız devletler kurarak yaşadıkları anlatılır. Herhangi bir tehdit oluştuğunda gösterdiği tepkinin boyutları söylenir.

Batının elindeki imkânların karşı konulamaz olmadığı belirtilir. İman ve ihsan ile savaşan tarafın bu imkânların ötesine geçebilecekleri belirtilir.

Milleti tekleştirerek seslenmeye o şekilde devam edilir. Vatanı savunmak konusunda cesaretlendirilir. İnancının bunu ona emrettiği ve bu şekilde kendisine ilahi bir yardım geleceğine dair inancı paylaşır.

Savaşılan şeyin toprak parçası değil bir sahiplenilmesi gereken bir vatan olduğu anlatılır. Bu şekilde görüp kendi canını feda eden sayısız insan anılır. Tekrar tarihe atıfta bulunularak geçmişten günümüze vatan savunmasının bu şekilde yapıldığı tekrarlanır.

Vatan tasviri yapılmaktadır. Uğruna ölen insanlar tekrar anılır. Sadece toprak parçası değil vatan oluşunun kendisi için sorgusuzca feda edilen canlar sayesinde olduğu belirtilir. Bu durumun böyle devam etmesi için her şeyin feda edilebileceği belirtilir.

İlahi inancının sahibi olan Allah'a sesleniş yapılmaktadır. Yurt edinilen bu toprakların yabancı olarak görülen milletlerin eline geçmemesi için yalvarmaktadır. Ezanın bu topraklar üzerinde haykırması için sesi kısmayacak olanların burada kalması gerekmektedir.

Bu yakarış ve dua sonucunda istenilen durum oluştuğunda bütün hayatını buna şükür için ibadete adayabileceğini belirten şair, bunu bir huşu içinde içten yapacağını anlatır. Ölürken bile bu huşu ve mutluluğun süreceğini söyler.

Bayrağa seslenilen son dizelerde, kendisinin ne kadar büyük bir sembol olduğu vurgulanır. Onun için yapılan şeylerin karşılıksız olduğu ve sonsuza kadar varlığını sürdürmesinin bu milletin hakkı olduğu belirtilir.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*