İstiklal Marşı'nın Kabulü ile ilgili Öğrenci Konuşması

Anasayfa »

  1. Konuşma Örnekleri »
  2. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı'nın Kabulü ile ilgili Öğrenci Konuşması

Birçok milletin ortak değerleri adına ülkesini, kültürünü ve tarihini temsil etmesi için bir milli marşı vardır. Bu milli marşlar, o ülke içerisinde yaşayan insanların duygu ve düşüncelerini en coşkulu şekilde ifade edebileceği bir alan oluşturmak için yapılmış eserlerdir.

Ülkemiz ise; kuruluş döneminde büyük zorluklar yaşamış, sıkıntılar çekmiş ve bunların gölgesinde bütün şairlerin şiirlerine konu olacak büyüklükte bir destan yazarak milli müsaadesini kazanmıştır. Bu destansı olay 1921 yılında düzenlenen bir yarışma ile ölümsüzleştirilmek istenmiş ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi'nin ısrarları ile yarışmaya katılan Mehmet Akif Ersoy'un eseri yarışmayı kazanmıştır.

Daha sonra bestesi Osman Zeki Üngör tarafından yapılmış olup, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi marşı haline gelmiştir. 1921 yılındaki yarışmaya ödül konulduğu için katılmakta tereddüt eden Mehmet Akif Ersoy, daha sonra ordunun kendisine verdiği günün şartlarına göre büyük bir meblağ ederi olan o ödülü nezaketen kabul etmiş ve daha sonra yoksulluk ile mücadele eden bir derneğe bağışlamıştır.

Şiir karşılığında verilen ödülü kabul etmediği gibi eseri de kabul etmeyerek imzasız bir şekilde teslim eden Mehmet Akif, ?'bu eser milletimindir.'' diyerek milli mücadeleyi anlatmanın bile büyük bir karakter meselesi olduğunu insanların gözleri önüne sermiştir. Üstüne giyecek paltosu dahi olmayan İstiklal Şairi, ayağında çarık dahi olmadan savaşan askerin bir aynası olmuştur.

Vatan kurtuluşunu üstüne palto almaktan, iki lokma ekmek yemekten daha değerli olarak gören bu insanların sırtında yükselen bu ülke değerini bilmemiz gerektiğini tekrar tekrar kanıtlamıştır.

Biz gençler olarak bilmeliyiz ki; zorluk ve sıkıntılar ulaşmak istediğiniz amacın değerini yüceltmekten başka bir işe yaramayacaktır ve bunu unutmadan, Atatürk'ün bizlere emanet etmiş olduğu bu ülkeyi, daha ileriye götürmek için çalışmalıyız.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*