İstiklal Marşı Nerelerde ve Ne Zaman Okunur

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı Nerelerde ve Ne Zaman Okunur

Dünya üzerinde yer alan bütün devletler gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin de kendisine özel bir milli marşı vardır. Tarihini, kültürünü ve ülküsünü anlattığı ortak değer niteliğindeki bu marşlar bir ülkenin en kutsal olgularından bir tanesidir. Ülkenin ve devletin temsil edildiği bütün alanlarda okunarak bu değerler hatırlatılmaktadır.

? stiklal marşı, Türk milleti için, bağımsızlığının ve bütünlüğünün bir sembolüdür. Nice uğraşlar sonrasında kazanılan bağımsızlık, İstiklal Marşı ile belgelenmektedir. Bu neden ile bu marş, Türk milleti için; büyük anlamlar ifade etmekte ve her koşulda ülkenin bir arada olması için büyük bir etkendir. İstiklal Marşı öneminden dolayı, pek çok yerde saygı göstergesi olarak okunmaktadır.

2 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri başlarken okunmaktadır. Ayrıca ülkemize ziyarette bulunan devlet başkanları, başbakanlar ve cumhurbaşkanlarını karşılama ve uğurlama törenlerinde okunmaktadır. Ülke içerisinde yapılan bütün bayrak çekme ve indirme törenlerinde, okullarda yapılan bayrak törenlerinde, askeri kurumlarda yapılan törenlerin başlangıcında, askeri birliklerin yemin törenlerinde ve yüksek rütbeli komutanlara yapılan karşılama ve uğurlama törenlerinde resmi protokole uygun bir şekilde İstiklal Marşı okunmaktadır.

Bunların yanı sıra uluslararası spor müsabakalarında, kişilere madalya takma törenlerinde, ülke içerisindeki futbol karşılaşmaları öncesinde okunmaktadır. Yabancı elçilerin kabullerinde, dernek kurul toplantılarının başlangıcında yine okunması gerekmektedir. Bütün bunlarla birlikte devletin başında bulunanların katıldığı özel törenlerde, yine devlet büyüklerinin özel törenler ve dışındaki Anıtkabir ziyaretlerinde İstiklal Marşı okunmaktadır. Resmi veya özel devlet törenleri, ülke temsili gibi durumların hepsinde ülkenin en büyük unsurlarından biri olan İstiklal Marşı'nın okunması bir devlet geleneğidir.

Görüşler

  1. esma
    3 Ekim 2016, Pazartesi 20:29

    çççççççççççççççççççççççççççççooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkgggüüüüzzzzeeeelllllll...

    Cevapla

    *

Yeni Yorum Yap

*