İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı

Anasayfa »

 1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı

Kurtuluş Savası zamanında askerleri motive etmesi için orduyu ve vatanı canlı tutmak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir şiir yarışması düzenlendi.

Kazanana 500 lira ödül verilecekti. O zaman 724 tane şiir yazılıp yollanmıştı ve bu şiirlerin incelenmesi için bir komisyon kurulmuştu. Bu şiirler tek tek incelendikten sonra sadece 6 tane şiir beğenilip bir kenarı ayrılmıştı. Ancak bunlarda yeteli olarak görünmüyordu. Mehmet Akif Ersoy ise o zamanın Burdur Milli Eğitim Bakanıydı ve yarışmada ödül olduğu için yarışmaya katılmamıştı. Ancak arkadaşı ona yarışmadan ödülün kalktığını söyleyerek yarışmaya katılmasına ikna etmiştir. Mehmet Akif 48 saat sonucunda şiiri yazmış ve yollamıştır. Toplam 7 şiir askerlere okutularak içinden en güzel seçilecekti ve seçilen Mehmet Akif'in şiiriydi. 12 Mart 1921 tarihinde ise İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

İSTİKLAL MARŞI NASIL YAZILDI KISACA

23 Nisan 1920de TBMM kuruldu ve hem orduları canlı tutmak için hem de dış ilişkiler için bir milli marş gerekmekteydi. MEB bunun üzerine bir yarışma düzenledi ve kazanana 500 lira ödül vereceğini duyurdu. Yurdun dört bir yanında 724 tane şiir gelmişti. Ama Mehmet Akif ucunda para ödülü var diye yarışmaya katılmamıştı. Arkadaşı onu para ödülünün kalktığına ikna edince Akif yarışmaya katıldı ve şiirini komisyona yolladı. Burada inceleme altına alınan 6 adet şiir arasından Mehmet Akif'in şiiri seçildi. 10 kıtadan oluşan bu şiir 12 Mart 1921 de Türk milletinin milli marşı olarak seçildi.

İSTİKLAL MARŞININ YAZILIŞ HİKÂYESİ

Kurtuluş savaşı zamanında hem dış ilişkiler için hem de orduyu savaşta canlı tutacak, daha dinç savaşmasını sağlamak amacıyla bir milli şiir yazılması istendi. MEB bunun üzerine hemen bir yarışma başlattı ve yurdun dört bir yanında şiirler toplatıldı. Mehmet Akif Ersoy para ödülü olduğu için yarışmaya katılmak istemedi fakat yakın arkadaşı Hamdullah Suphi Bey ona para ödülünün kaldırıldığını söyleyerek yarışmaya katılması konusunda ikna etti. Mehmet Akif Ersoy şiiri 48 saatte yazdı ve komisyona gönderdi. Mehmet Akif'in şiiri yarışmada 1. Olarak seçildi ve 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı olarak vatanın milli marşı oldu.

Görüşler

 1. prenses elsa
  3 Ekim 2018, Çarşamba 15:57

  hepi aynı cümleler ve şuan hangisini yazacağıma karar veremedim ama 3üde çokgüzel yazılmış TEBRİKLER.....

  Cevapla

  *

 2. TÜRK sevdası
  13 Mart 2018, Salı 15:49

  Ellerinize sağlık

  Cevapla

  *

 3. Ghsjsksks
  17 Şubat 2018, Cumartesi 15:04

  Çok güzel yazmısiniz ama hep aynı şeyleri yazmışsınız ama tekrardan teşekkürler

  Cevapla

  *

 4. Nazım Ünlü
  17 Ekim 2017, Salı 20:49

  Ödevim için çok yardımcı oldu teşekkürler ????

  Cevapla

  *

 5. Merve
  17 Ekim 2017, Salı 09:38

  Herkese tavsiye ederim

  Cevapla

  *

 6. yağmur yıldız
  12 Ekim 2017, Perşembe 21:09

  Bence çok güzel ve diğerlerinden daha kısa

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*