İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi

Milli marşımız olan İstiklal Marşı vatanımızın daha işgal altında olduğu günlerde yazıldı. Düşmana karşı Anadolu'da oluşan direnme heyecanını koruyacak, vatan sevgisini dinç tutacak ve aşılayacak bir marş şarttı. İsmet Paşa böyle bir öneriyi sundu ve bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı hemen bir yarışma düzenledi.

Beğenilen beste için 500 lira ödül verilecekti. O zaman iletişim yollarının çok az olmasına rağmen yarışmaya 734 adet şiir yollanıldı. Bir kurul kuruldu ve bu şiirler incelendi. İçerisinden 6 adet şiir seçildi. Ama bu şiirler yeterli olarak görülmedi. Mehmet Akif Ersoy o zamanlar yarışmada para ödülü olduğu için yarışmaya katılmak istemedi.

Hasan Basri Bey Mehmet Akif'i yarışmadan para ödülü kalktığını söyleyip ikna ettiğini şöyle anlatıyor: Bir kâğıt aldım ve yanına gittim bir şeyler yazmaya başladım. Bunun üzerine bana ne yazdığımı sordu. Bende milli şiir yarışması için şiir yazıyorum dedi bunu söylemem üzerine ucunda ödül olduğunu bildiği için çok kızdı.

Bende ona yarışmadan para ödülünün kalktığını söyledim ve oda o halde durmayalım beraber yazalım dedi. Mehmet Akif şiiri yazmaya başladı ve 48 saat sonucunda tamamladı. Hemen şiirini Milli Eğitim Bakanlığına yolladı ve seçilen 6 adet şiirle beraber incelenme altına alındı. Bu şiirler karargâhlara yollandı ve askerlere okutuldu en beğenilen ve coşkuyla okunan şiir milletimizin İstiklal Marşı olarak seçilecekti ve bunun doğrultusunda askerler Mehmet Akif'in şiirini birinci olarak belirledi.

Bundan sonra şiir meclise gidecek ve kabul edilecekti. İlk olarak şiir 1 Mart 1921 günü ele alındı, tartışıldı ancak oylamaya sunulmadı. Şiir ile ilgili fikirleri beyan etmek ve oylama yapılması 12 Mart 1921 tarihinde yapıldı ve şiir İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Mehmet Akif'in en ünlü sözü de "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın."

Görüşler

  1. fehmi korkut karyağdı
    30 Ekim 2017, Pazartesi 19:51

    biraz daha uzun olabilirdi

    Cevapla

    *

Yeni Yorum Yap

*