İstiklal Marşı Bestelenme Sürecinde Neler Yaşandı

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı Bestelenme Sürecinde Neler Yaşandı

Milli mücadele uğruna bir marş yazılması fikri 1920 yılında İsmet İnönü tarafından ilk defa dile getirilmiştir. Bu öneriden sonra 1921 yılında bir güfte yarışması yapılmıştır.

Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan bu yarışmaya 724 şiir katılmıştır. Daha sonra Hamdullah Suphi'nin bir mektup yazarak ısrar etmesi üzerine Mehmet Akif Ersoy da günümüzde kullanılan İstiklal Marşı'nı yarışmaya sokmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edilerek ülkenin milli marşı haline gelmiştir. 1921 yılında güftenin yanında beste yarışması da açılmıştır fakat bir sonuç alınamamıştır. Daha sonrasında 1924 yılında ikinci bir yarışma düzenlenmiş ve seçili bir kurul oluşturulup 24 besteci arasından Ali Rıfat Çağatay'ın bestesi seçilmiştir. Alaturka tarzda olan bu beste 1930 yılına kadar çalınmış daha sonra günümüzde kullanıldığı şeklinde klasik tarzda olan Osman Zeki Üngör'ün bestesine geçiş yapılmıştır.

İstiklal Marşı'nın bestelenme tarihi

İlk yarışmadan sonuç alınamadıktan sonra güftesi hazır olan İstiklal Marşı'nın bestelenmesi için ikinci bir yarışma açan Milli Eğitim Bakanlığı, olayı Ankara'da bulunan bir seçici kurula bırakmış ve 1930 yılına kadar kullanılan Ali Rıfat Çağatay'ın bestesi seçilmiştir. Bir süre sonra ise; bu güftenin yeterince coşkulu olmadığı düşünülmüş olsa ki; daha sonra ise klasik batı eseri şeklinde bir eser veren ve o yarışmada beşinci olabilen Osman Zeki Üngör'ün günümüzde de kullanılan bestesi kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşı olarak kullanılan bu eser son halini bu şekilde almıştır.

İstiklal Marşı'nın bestelenmesi çalışmaları

Marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. İstiklal Marşı olması düşünülmeden yapılan bu bestede söz ve melodi uyumunun sağlanamamasının sebebi budur.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*