İstiklal Marşı Bestecisi

Anasayfa »

  1. İstiklal Marşı »

İstiklal Marşı Bestecisi

Milli mücadele ruhunu anlatmak amacı ile yazılmış ve 1921 yılında güftesi kabul edilmiş İstiklal Marşı'nın bestecisi Osman Zeki Üngör'dür. 1880 yılında İstanbul'da doğan Üngör, besteci, orkestra şefi ve keman virtiozüdür. Her ne kadar İstiklal Marşı bestecisi olarak tanınsa da birçok ünlü klasik keman konçerto eserini Türkiye'de ilk çalan isimdir.

1922 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği beste yarışmasına davet edilen 24 isimden biri olan Osman Zeki Üngör, bu beste yarışmasına katıldığı eseri ile beşinci sırayı elde etmiştir. Alaturka bir eser olan Ali Rıfat Bey'in eseri birinci seçilmiş ve 1930 yılına kadar bu beste ile kullanımına devam edilmiştir. 1930 yılında ise bakanlık uygulamada değişikliğe gitmiş ve Osman Zeki Üngör'ün bestesi ile kullanımına karar verilmiştir. Batı tarzda olan bu beste 1930 yılından günümüze kadar kullanılan bestedir. Milli marşımız olarak kullanılmaktadır.

İstiklal Marşı bestecisi Osman Zeki Üngör hakkında bilgi

1880 yılı İstanbul doğumludur. Klasik batı müziği dalında başarılı bir kariyeri vardır. Dedesi Osmanlı Devleti'nin saray orkestrasında görev almıştır. Kariyeri aile örneğinde olduğu gibi devam eden Osman Zeki Üngör eğitimini tamamladıktan sonra saray orkestrasına girmiştir. II. Abdulhamit tarafından yeteneği fark edilince konser kemancısı olarak yoluna devam etti. Türk sanatında klasik batı müziğinin gelişmesine çok büyük katkıları olmuştur. Bu çabaları ona genç yaşta binbaşı rütbesi getirmiştir. Orkestra şefliği ve keman virtiozluğu yapan Üngör aynı zamanda ünlü bir bestecidir.

Cumhuriyet ilanından sonra Ankara'ya giden Üngör orada ilk defa senfonik bir konser verdi. Daha sonra orkestrası cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır. Bu orkestra ileride günümüzde hala süren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olarak değiştirilecektir.

Çeşitli sağlık sebeplerinden inzivaya çekilen Üngör, 1958 yılında hayatını kaybetmiş ve cenazesi sırasında bir bando tarafından İstiklal Marşı çalınmıştır.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*