Cumhuriyetin İlanı İle İlgili Kompozisyon

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

Cumhuriyetin İlanı İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet konulu bir kompozisyon örneği...

 

                          Cumhuriyet Hürriyet Demek

 

        Uzun ve zorlu yılların zaferle sonuçlandığı 29 Ekim 1923 Türk’ün gücünün tarihidir. Bir erdem ve gurur günüdür. Cumhuriyet demek Türk milleti için hürriyet demektir.

      Cumhuriyet bir halk yönetimidir. Millet tarafından seçilmiş bir meclisin yönetimde söz sahibi olmasına dayanan bir yönetim şeklidir. İşte bu kutlu günde cumhuriyet ilan edilmiş ve millet Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yaşadığı zorlu yılları zaferle sonuçlandırmıştır.

       Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu kutlu güne kavuşmak hiç de kolay olmamıştır. Ülkemiz çok şehit vermiş, nice ana yavrusuz, evlatlar babasız kalmıştır. Türk insanı hem içerden hem de dışardan pek çok düşmanla savaşmış büyük bir mücadele sonucu milletini refaha kavuşturmuştur.

       Cumhuriyetin ilan tarihi 20 Ekim 1923’tür. Bu zafer her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanır. Türk milletinin yönetim şekli cumhuriyettir. Bu anayasamızın 1. Maddesinde “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.” Sözüyle belirtilmiştir. Bu madde değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

       Cumhuriyeti kurmak, bu zorlu savaşları kazanmak kolay olmamıştır. Şehitlerimizin bu uğurda verdiği canların sızlamasını istemiyorsak bize düşen görev milletimizin ülkemizin çıkarları için çalışmak, hiç durmadan çalışmaktır. Bu sebepledir ki Mustafa Kemal Atatürk gençlere şöyle seslenir: “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” 

Görüşler

 1. irem ovalı
  11 Ekim 2017, Çarşamba 17:39

  çok güzelmiş

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*