Cumhuriyetin Anlamı Nedir Kısaca

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

Cumhuriyetin Anlamı Nedir Kısaca

Millet tarafından seçilen bir parlamento ya da meclise dayanan ve başında yönetici olarak cumhurbaşkanı olan siyasal bir yönetim şeklidir. Bütün ülkelerde cumhuriyetin tek ortak yanı olarak babadan oğula geçmemesi ve aile bireylerine miras kalmamasını örnek gösterebiliriz.

1789 yılında Fransa'da başlayan Fransız İhtilali ile birlikte, Avrupa'da krallığa tepkiler büyümüş, derebeylikler yıkılmış ve cumhuriyet yönetim sistemi zamanla ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet ile birlikte tamamen zıt, tekele dayanan yönetim biçimleri ortadan kalkmıştır. Sosyalist ülkeler cumhuriyeti kelime olarak benimsemişlerdir. İlk olarak 4 Temmuz 1776 senesinde Amerika'da, daha sonra ise 1789 senesinde Fransa'da ilan edilmiştir.

Demokrat düşünürler cumhuriyet için en ideal olarak çok partili bir sistemle oluşmuş, genel seçimler ile işin başına geçmiş ve cumhurbaşkanın çıkardığı kanunlarla yürütülen, tarafsız olan ve hiçbir kurum kuruluşa tolerans tanımayan bir güce sahip, özgür, demokratik bir yönetim şekli olarak belirtilir. Ülkeler ve iktidar sahipleri, cumhuriyet yönetim biçimini değişik şekilde uygularlar. Cumhuriyetin değişik türleri de vardır. Kavram olarak genellikle temsili demokrasinin uygulanışını temsil etmektedir.

Federasyonların da, Cumhuriyet olarak adlandırıldığı bazı durumlar vardır ama bunlarda tercih genellikle başkanlık sisteminden yanadır. Bu da kesin bir karar olmamakla birlikte ülkelere ve yönetişlere göre değişiklik gösterebilir. Başkanlık sistemi ayrı bir kategori de ele alınacak olursa iki başlık halinde incelenebilir. İlki Sembolik Cumhurbaşkanlığıdır.

Bu sistemde ülkeyi ve devleti temsil etmesi için oylamalar sonucu seçilmiş bir bireyin devletin başında bulunması durumudur. Sadece temsil etme yetkisi bulunmaktadır. Çoğu zaman meclis tarafından seçilir ancak ülkemizde ilk defa bu sene halk tarafından seçilmiştir ve halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Tüm yetki başbakanda bulunmaktadır. Etkin cumhurbaşkanlığında ise birçok yetki vardır ve başbakana bağlayıcıdır. Genel olarak halk tarafından seçilir.

Görüşler

 1. Emine
  16 Şubat 2018, Cuma 23:18

  Daha kısa bir yazı yok mu. Ne olur çok geç oldu acele edin lütfen.

  Cevapla

  *

 2. Sila
  27 Ekim 2016, Perşembe 14:14

  Çokkkk güzel

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*