Cumhuriyet Konulu Kompozisyon

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

Cumhuriyet Konulu Kompozisyon

Halk olarak Cumhuriyetin tanımı az da olsa bilinir. Ama herkes tek tük ve aynı cevaplar verir. Bu cevap "Halkın kendi kendini yönetmesi, özgürce yaşamak" gibi cevaplardır.

Halk olarak Cumhuriyetin tanımı az da olsa bilinir. Ama herkes tek tük ve aynı cevaplar verir. Bu cevap "Halkın kendi kendini yönetmesi, özgürce yaşamak" gibi cevaplardır. Ama Cumhuriyetin tanımı bu kadar basite indirgenmemeli çünkü bu kadar basit kazanılmadı. Bünyesinde kocaman bir tarih barındırıyor ve o senelerde yaşanmış çileyi, zorlukları anlatan en özel ifadedir.

Türk Milletinin bireyleri olarak hepimiz özgürce yaşıyoruz, kılık kıyafetimize karışan yok, seyahat yasağımız yok ve bunları yaparken de herhangi bir kimseden izin almak zorunda değiliz. Bize bunları sağlayan en büyük devrimdir Cumhuriyet. Ama çıkardığımız bu özgürlüğün tadının zamanında ödenmiş büyük bedelleri olduğun hiçbir zaman unutmamamız gerek.

Atalarımız seneler boyunca vatan ve millet bağımsızlığı uğruna savaşıp direnerek ölümü bile göze olarak bizlere böyle güzel bir milleti miras bıraktılar. Atalarımızın bu savaşları yapmalarının en büyük nedenleri ilerde bu ülke kimseye bağımlı kalmasın tam bağımsız özgür bir biçimde yaşasın diyeydi. Biz bunca özgürlüğün, güzelliğin tadını çıkarırken hiçbir zaman bizler uğruna hayatlarını feda etmiş bu fedakâr insanları unutmamalıyız. 1919 senesinde başlayan Kurtuluş Savaşında milletin çektiği acıyı ve cumhuriyetin kurulmasındaki engelleri hiçbir zaman unutmayarak cumhuriyetimizi koruyacak ve onu daima ileri taşımaya bakacağız.

Yeni nesillere ilk öğreteceğimiz şey vatanın nasıl kazanıldığı ve onu nasıl koruyup her şeyin üzerinde tutacağımızdır. Bizlere düşen en büyük görev budur. Atalarımızın büyük mücadeleler verip uğruna kanlar döktüğü çocuklarını kaybettiği, kendi hayatlarını feda ettiği cumhuriyetimizi korumak, ne olursa olsun ona sahip çıkmak ve her zaman ileriye götürerek daha da çağdaş, medeni seviyelere ulaştırmaktır. Bunları yaptığımız zaman atalarımıza olan borcumuzu ödemiş olacak ve ruhlarının rahat etmesini sağlayacağız.

Allah kimseye milletimizi bir daha muhtaç bırakmasın.

Görüşler

 1. İsim
  29 Ekim 2017, Pazar 17:27

  Çooooook güzel bir kompozisyon yazanları tebrik ediyorum canlarım benim

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*