Cumhuriyet Bayramı Öğrenci Konuşması

Anasayfa »

 1. Konuşma Örnekleri »
 2. Özel Günler »
 3. 29 Ekim »

Cumhuriyet Bayramı Öğrenci Konuşması

Sevgili okul müdürüm, Sevgili öğretmenlerim, Sevgili Öğrenci arkadaşlarım ve saygı değer veliler. Her yıl büyük coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı törenimize hoş geldiniz.

Her yıl 29 Ekim tarihinde devlet, millet olarak Cumhuriyet Bayramını sevinçle ve büyük bir coşkuyla kutlamaktayız. Bu milli bayramımız atalarımızın bize bıraktığı en büyük mirastır. Bu özel günde yurdumuzun her yerinde törenler yapılır, kutlamalar düzenlenir, çeşitli saygı konuşmaları yapılır ve fener alayı yürüyüşleri gerçekleştirilir.

Bu bayram şüphesiz Türk milleti için en özel ve değerli bayramdır. Çünkü 29 Ekim 1923 tarihinde bu ulu Cumhuriyetimiz kuruldu ve tam bağımsızlığımızı kazanarak özgür bir millet olma yolunda emin adımlarla ilerledik. Cumhuriyet bir devlet yönetim sisteminin olmasının yanı sıra, egemenlik kayıtsız şartın milletindir sözünü de barındırmaktadır. Seçme ve seçilme halkı, yönetme ve yönetilme hakkı tamamen halka aittir. Ulu önderimiz Atatürk'ünde söylediği bu sözde : " Türk ulusunun yaradılışına ve yaşamına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir." Cumhuriyet sistemi bağımsızlığı, özgürlüğü, çağdaşlık ve eşitlik simgelerini bir arada barındırdığı için Atatürk böyle çağdaş bir sistemi bu halka layık görmüştür. Ama bu yollardan geçene kadar yaşanan süreçler hiç te kolay olmamıştır. Atalarımız tam bağımsızlık uğruna senelerce savaşmış, canlarını vermiş ve çok kanlar dökülmüştür.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Öğrenci Konuşması

Onlar bu ülkenin kurtulması için, gelecek nesillerin özgürce yaşayabilmesi için, tam bağımsız bir devlet için uğrunda her şeylerini feda etmişlerdir. Türk milleti cumhuriyet sayesinde huzura, çağdaşlığa ve refaha kavuşmuştur. Bu nedenlerden dolayı her sene 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramımızı şükranla kutlar, onlara saygı konuşmaları yaparız. Cumhuriyet Bayramı bizim en büyük bayramımızdır ve bu hiç değişmeyecektir.

Tüm Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Görüşler

 1. Merve
  17 Ekim 2017, Salı 23:09

  Çok güzel elinize sağlık

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*