Çanakkale Savaşı ile ilgili yazı

Anasayfa »

  1. Çanakkale Savaşı »
  2. Cumhuriyet Savaşları »

Çanakkale Savaşı ile ilgili yazı

çanakkale savaşıyla ilgili yazı makaleleri! Vatan için ölüme koştular?

Tarihinin en önemli savaşlarından birisini Çanakkale'de yaşayan Türk milleti, yüz binlerce şehit vermesine karşın, bir karış toprağını bile düşmana teslim etmemiştir. Vatan toprağının kutsiyetini bilen ve bu uğurda şehit olmak için ölüme kol kola giden askerlerimiz ile ne kadar övünsek azdır. Çünkü onlar, ölüme koşmaktan bir an bile tereddüt etmediler. Onlar çok özeldiler.

Şehit anaları…

Vatan için, evlatlarını düğüne yollar gibi ölüme yollayan Türk analarının Çanakkale Savaşı'ndaki büyük mücadelesi, dünyada hiçbir millette görülmeyen emsalsiz bir yüceliktir. Evladı ve eşi cephede savaşırken, kendisi cepheye mermi taşıyan eşsiz Türk analarının cesaret ve inanç kuvveti, dünyada hiçbir millette görülmemiştir. Evladını, “Ya şehit ol ya gazi” diyerek cepheye gönderen Türk anaları övgülerin en büyüğüne layıktır.

Türk askerindeki ruh kuvveti…

Türk askerinin Çanakkale'de göstermiş olduğu olağan üstü gayret, tüm dünyada büyük bir övgüye nail olmuştur. Çanakkale'yi düşmana geçilmez kılan Türk askerindeki manevi gücü Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle tarif etmiştir, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*