Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı

Anasayfa »

 1. Çanakkale Savaşı »
 2. Cumhuriyet Savaşları »

Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı

Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı. Çanakkale savaşı ile ilgili kısa bilgiler.

Çanakkale Savaşı (1915)

Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında açılmış bir cephedir. Bu cephede İtilaf Devletleri'ne bağlı kuvvetler ile Osmanlı Devleti ordusu arasında büyük kanlı çarpışmalar meydana geldi. Nusret Mayın Gemisi'nin boğaz sularına bir gecede döşediği mayınlara çarpan İngiliz donanmasına bağlı gemiler, aynı zamanda Türk topçusunun isabetli atışları karşısında daha fazla dayanamadı.

Çanakkale Savaşları olarak bilinen ve en şiddetlisi 18 MART 1915 yılında cereyan eden bu savaşta, dönemin en kuvvetli donanmaları Çanakkale Boğazını geçemeyerek boğazın derin sularına gömüldüler.

Karada devam eden ve yaklaşık 9 aya yakın süren süngü çarpışmalarında da yine Türk askerinin iman gücü ile yapmış olduğu ve tarihe altın harflerle yazdığı büyük karşı koyma vardır. Türk askerinin 19 Mayıs 1915 'te Anzak Cephesi'ni yarmak için başlattığı gece saldırısı ile Avusturyalıların Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, bu savaşların en fazla can kaybına sebep olan olaylarıdır.

Nihayet Türk askeri denizde olduğu gibi karada da düşmana geçit vermemiş, İtilaf Devletleri Boğazı geçemeyeceklerini anlayıp geri dönmek zorunda kalmıştır.

Görüşler

 1. TalipEfe
  5 Ekim 2018, Cuma 15:20

  Güzel yazı ellerinize sağlık.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*