Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi

Anasayfa »

  1. Çanakkale Savaşı »
  2. Cumhuriyet Savaşları »

Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi

1. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri, İstanbul'u alarak boğazların tüm kontrolünü ele geçirmek istiyorlardı, bunun yanı sıra Rusya'ya güvenli tarımsal ve askeri ticaret yolu oluşturmak da amaçları arasındaydı. Bu nedenle Gelibolu Yarımadası'nda, 1915 ile 1916 yılları arasında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Çanakkale Savaşı meydana gelmiştir.

İtilaf devletlerinin en büyük amacı Çanakkale'yi geçerek İstanbul'u fethetmekti. Çanakkale Savaşı sırasında İngiliz General Harrington "Akşam 5 çayını İstanbulda içeceğiz." demişti. Türk güçlerinin büyük direnişi karşısında İngiliz General'in bu hayali içine oturmuştur. 1. Dünya Savaşı başladığında İtilaf Devletleri İstanbul'a ulaşmak için Çanakkale'den geçmeyi kafalarına koydular. 3 Kasım 1914 günü geceyarısı Bozcaada'dan Boğaz'ın ağzına doğru yaklaştılar. Havantopları ile tabyalarımızı dövmeye başlayan İngilizler, 1 ton barut cephaneliğine isabet eden havantopu ile subay ve erlerimizi şehit düşürdüler.

Savaş devam ederken 24 Kasım 1914 'te Fransız denizaltılarından biri boğazın serin sularına gömüldü, bununla birlikte askerlerimize özgüven geldi ve düşman donanmasını ağır ateş altına almaya devam etti. 2 Aralık günü bir İngiliz denizaltısı boğazımıza giriş yaptı, derinlerden attığı torpil ile bir gemimizi batırdı, bu gemimiz mesudiye zırhlısıydı. Mesudiye zırhlısında bulunan 10 subay ve 24 erimiz şehit düştü.

Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından yapılan bombardıman İtilaf Devletlerini iyice karamsarlığa düşürmüştü, 19 Şubat 1915 tarihinde boğaza iyice sokulan düşman gemileri tekrar bozguna uğratıldı. Ayrıca lodos fırtınası başlayınca düşman donanması fırtınanın dinmesini beklemeye başladı. Bahaneleri hazırdı, lodos nedeniyle başarısız olduklarını iddia ediyorlardı. Lodos fırtınasından sonra kaldığı yerden devam eden saldırılar yine hüsranla sonuçlandı. Bunun üzerine donanmayı komuta eden Amiral Carden görevden alındı yerine ise Amiral Robeck getirildi.

Nusret Mayın Gemisi

Savaşın kaderini boğaza döşenen mayınlar değiştirecekti. 17 Mart'ı 18 Mart'a bağlayan gece Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı tarafından boğaz'a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Bunun üzerine Binbaşı Nazmi Bey, Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz'a on birinci hat olarak döşendi. 

18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı Deniz Harekatı

İngiliz ve Fransız savaş gemileri büyük bir rahatlıkla Çanakkale Boğazı'nın içinden geçebileceklerini düşünmüşlerdi fakat işler sandıkları gibi olmadı. Boğaza giriş yapan savaş gemilerini, Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli ateş altına aldı. Düşman donanması da durmuyor savunmamızı bombalamaya devam ediyordu. Türk bataryaları ve tabyaları bu çatışma ortamından büyük zarar gördü. Amiral Robeck bu saldırılar devam ederken Fransız gemilerini öne sürdü, 2 büyük patlama ile sarsılan gemiler mayınlara takılmıştı. Boğazın serin sularına gömülmüştü.

Düşman donanması sonunda "Çanakkale Geçilmez! " sözünü anlamışlardı, büyük kayıplar vererek deniz yolundan çekilmeye karar verdiler, şimdi sıra kara harekatı yapmaya gelmişti.

Çanakkale Savaşı Kara Harekatı

Denizde başarılı olamayan düşman kara harekatı yapmaya karar verdi. 25 Nisan 1918 günü düşman güçleri Mustafa Kemal Paşa'nın tahmin ettiği bölgeden saldırıya başladılar. Kocaçimen 'de ve Conkbayır 'da savaşan Mustafa Kemal Paşa askerlerine o tarihi emri verdi; "ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum." Cephanesi biten şanlı Türk Askeri süngü takarak saldırıya geçti, şehit düşen askerlerin yerine yenisi geçiyor ve büyük bir destan yazılıyordu. Düşman afallamıştı, ne yapacağını şaşırmıştı. 

Anafartalar çıkartmasında Mustafa Kemal Paşa'nın göğsüne şarapnel parçası denk geldi, fakat bu parça saatinin üzerine geldiği için Paşa'ya zarar veremedi. 

En büyük başarıların alındığı cepheler; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar

Düşman donanması 2015 Kış ayında büyük bir bozgunla geldikleri gibi gönderildiler!

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*