Çanakkale İçin Ne Dediler?

Anasayfa »

  1. 18 Mart Çanakkale Zaferi »
  2. Özel Günler »
  3. Çanakkale Savaşı »
  4. Cumhuriyet Savaşları »

Çanakkale İçin Ne Dediler?

İşte, Türk askerindeki üstün ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer örnek. Emin olunmalıdır ki Çanakkale Muharebeleri?ni kazandıran bu yüksek ruhtur.

Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer

O ne müthiş tipidir: savrulr enkaz-ı beşer…

Kafa, göz, gövde bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,

Boşanır sırtlara, vadilere sağanak sağanak.

Mehmet Akif Ersoy

Mermi yağmurunun ortasında bir Türk siperinden fırlayarak bu yaralı askerimizi sırtına aldı ve bizim hatlara doğru taşımaya başladı. Türk, sırtındaki Avustralyalı ile birlikte yaralanmadan siperlerimizin korkuluklarına ulaştı ve sırtındaki arkadaşımızı kıyıdan aşağıya yavaşça bıraktı.

Chanbel

Çanakkale’yi bir asker olarak anlatmak imkansızdır. Çelikten, manevi kudretten, vatan aşkından bir insan yapısı ne demektir? Bu sualin cevabı: işte bu gösterişsiz, mütevekkil ve sessiz Anadolu çocuğunun kendisiydi. Saadet, Türklerle birlikte aynı safta dövüşmektedir. Bu şerefi ömrümün sonuna kadar taşıyacağım.

Liman von Sanders

Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre… Yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına dövüşüyor. İkincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkül biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir duraksama bile göstermiyor, sarsılmak yok. Okuma bilenler Kuranı Kerim tilavet ederek, bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getirerek cennete gitmeye hazırlanıyorlardı.

19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal

İngiltere olarak 1914 yılında dünyanın zirvesinde olduğumuzu zannediyorduk. Çanakkale Savaşlarında Osmanlılar burnumuzu yere sürttü.

Michael Hickey

Yıllardır her yerde, herkese söylediğim gibi, size de bütün samimiyetimle söylüyorum ki: Türk askeri sadece dünyanın en cesur, en iyi savaşçıları değil, aynı zamanda en centilmen askerleridir.

E. H. Darby

Allah kahretsin şu Çanakkale’yi. Hepimizin mezarı olacak orası!

Amiral Lord Fisher

Çanakkale’de her şeyimiz kusursuzdu. Fakat başarılı olamadık. Zira Türkler aslanların hiddet, cesaret ve kahramanlığıyla savaşıyorlardı. Doğrusu böyle bir millet hiç görmedim.

Sir Konbet

Türkler ölmeyi biliyorlar. Ben ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim.

Montecuccol

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*