Çanakkale 18 Mart Konuşma Metni

Anasayfa »

  1. Çanakkale Savaşı »
  2. Cumhuriyet Savaşları »

Çanakkale 18 Mart Konuşma Metni

18 mart günün anlam ve önemini belirten konuşma metni, 18 mart öğretmen konuşma metni, çanakkale şehitleri konuşma metni

Çanakkale’de yenilen düşman, Mondros Mütarekesi’nden sonra (kovulduğu bu topraklara yine işgalci zihniyetle dönmüştür. İşgal kuvvetleri Anadolu’da Çanakkale’de kurmay yarbay olarak tanıdıkları Mustafa Kemal’i bu kez karşılarında, halkıyla bütünleşmiş, kaynaşmış bir başkomutan olarak buldular. Çanakkale Savaşları’nın Türkiye’nin geleceği açısından doğurduğu sonuç Mustafa Kemal gerçeğidir.

Ulusumuzun bağrından yetişen bu büyük önder, ilk kez Çanakkale siperlerinde parlamış, ulusun güvenini kazanmış, ümidi olmuştur. Adım adım ilerleyerek milletimizi önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin birliğinde toplamış, düşmanı İzmir’de denize dökünce tek kurtarıcı olarak kendini kanıtlamıştır. Türk Milleti Çanakkale’den Mustafa Kemal’le birlikte çıktığı yolu, sonuna kadar O’nun izinden giderek bütünlemiş, sonuçta lâyık olduğu Cumhuriyet yönetimine ulaşmıştır. Çanakkale’de askerlerine: “Ben size taarruz emretmiyorum! Ölmeyi emrediyorum!” diyen güçlü ses, 29 Ekim 1923’te TBMM kürsüsünden şöyle yankılanmıştır: “Türkiye Devletinin yönetim şekli Cumhuriyettir!”

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*