Atatürk ve 10 Kasım yazısı

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 10 Kasım »
  3. Atatürk Makaleleri »

Atatürk ve 10 Kasım yazısı

Henüz 38 yaşına basmış bulunan ve dünyanın Çanakkale'de kahraman Kurmay Subay olarak tanıdığı Mustafa Kemal Paşa, İşgalci kuvvetlerin Türk milletine yapmış olduğu zulme daha fazla dayanamadı. İlk olarak 19 Mayıs günü Samsun'a çıkarak Anadolu ile kucaklaştı. Düşüncesi, duygusu, hayali ve bilgisi ile gerçek bir lider olduğunu gösteren Mustafa Kemal Paşa, Amasya Genelgesi ile, hem halkına hem de emperyalist güçlere nasıl baktığının mesajını verdi. Bu genelge, milli bağımsızlığın kaybedilmesine razı olmayan insanları kendini korumaya, bu yönde oluşacak milli hareketlere katılmaya çağıran bir bildiri olmuştur.

23 Temmuz'da Erzurum'da bir kongre toplandı. Kongrenin kararları işgalci devletleri oldukça rahatsız etti. Çünkü bu kararlar artık milli direnişin başladığını ve yeni bir devleti haber veriyordu. Erzurum Kongresi'nin ardından Sivas'ta 4-11 Eylül tarihleri arasında bir kongre toplanması için davetler yapıldı. Gerçekleştirilen bu kongrede Ulusal direnişi gerçekleştirmek için kurulan cemiyetler birleştirilmiş ve adı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti olmuştur.

23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Düşmanın yenilmez denilen orduları bir bir yenilgiye uğratılarak vatan toprakları düşman işgalinden kurtarıldı.Yeni devletin demokrasiye dayalı bir Cumhuriyet olacağını 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan ederek tüm dünyaya duyuran Büyük Önder, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.

Türkiye'yi bir hukuk devleti, hukuku da milli, laik bir kültür oluşturucusu yapan bu yönde Meclisi harekete geçirerek öncelikle 3 Mart 1924 tarihli kanunları sonra da gerekli kurumları oluşturan Atatürk'tür. 1923'ten 1936 sonuna kadar bütün hızıyla devam eden yeniliklerin ve atılımların sahibi olarak, aklın ve bilimin önemine işaret eden Atatürk, Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başöğretmen unvanlarını gerçekten hak etmiş bir Türk evladıdır. 1931 yılında Türk Tarih Kurumu'nu, 1932 yılında Türk Dil Kurumu'nu kuran şahsi mal varlığını şahsi malının gelirinden bu kurumlara akar sağlayan O'dur. Dilimizi yabancı dillerin boyunduruğundan kurtaran, İslam dinini anlatmak ve anlamakla ilgili olarak bilgin insanları görevlendiren, kadına layık olduğu yasal haklarını veren Atatürk'tür.

Büyük Önder Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında aramızdan ayrılmış, ancak onun fikir ve düşünceleri etrafında toplanan Türk milleti, çok çalışıp aklın ve bilimin rehberliğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni daha da ileri bir seviyeye yükseltmiştir. Ata'sından devraldığı bayrağı layıkıyla taşıyan milletimiz her 10 Kasım'da Atatürk'ü anma törenleri düzenleyip, duygu ve düşüncelerini ifa eden 10 Kasım şiirleri okumaktadır. Her 10 Kasım, Atatürk'ü anmak kadar anlamak içinde oldukça önemli bir gündür. 10 Kasım'ın anlam ve önemi iyi bilinmeli, Atatürk fikir ve düşünceleri ile sonsuza kadar yaşatılmalıdır.

10 Kasım'da Anma Etkinliklerinde Neler Yapılıyor

Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938'de hayatını kaybetmiştir. Bu kayıp Türk milleti için çok büyük bir kayıptır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk kocaman bir millete özgür olma imkanı veren, devleti için hayatının son anına kadar mücadelesini sürdüren bir adamdır. Atatürk için her yıl 10 Kasım tarihinde ülkenin dört bir yanında anma etkinlikleri düzenlenir. Bu etkinliklerde Atatürk için hazırlanmış saygı ve sevgi dolu 10 Kasım yazıları Türk halkına okunur. Atatürk'ün ilkelerinden, başardıklarından bahsedilerek ne kadar büyük bir komutan olduğu tekrar tekrar anlatılır.

Türk milletine Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden gitmenin önemi gösterilir. Ülkenin kurucusunun gelecekte milletinden ne beklediği herkese gösterilir. Ülkenin her tarafı Atatürk için düzenlenen bu anma törenleriyle doludur. Okullarda çocuklar ve gençler Atatürk için 10 Kasım şiirleri ezberler ve okurlar. Anıtkabir'de askerler, polisler ve ülke yöneticileri tarafından büyük bir tören hazırlanır. Atatürk'e olan minnet duygusu için bu törenler düzenlenir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ülkeye Hizmetleri

Mustafa Kemal bir komutan olarak Türk milletinin huzur ve mutluluğu için bütün hayatı boyunca çalışmıştır. İşgal kuvvetlerinin ülkeden atılması konusunda gösterdiği liderlik başarısı ile Türk halkına en büyük hediyeyi vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal, devletin kurucusu olarak daima ileriye gitmesi için emek harcamıştır.

10 Kasım Saat Dokuzu Beş Geçe Ne Olur?

Atatürk Dolmabahçe’de hayatını kaybettiği sırada saat dokuzu beş geçiyordu. Bu yüzden her yıl 10 Kasım'da saat tam dokuzu beş geçe ülkenin her yerinde saygı duruşuna geçilir. 10 Kasım Atatürk etkinliğinde sirenler çalıştırılarak bir dakika boyunca beklenir. Bu yüce komutana bütün Türk milleti minnet duygusunu göstermek için her yıl 10 Kasım’da saygı törenleri düzenlenir.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*