Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanımın Hayatı

Anasayfa »

  1. Atatürk Makaleleri »

Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanımın Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde hanım, 1857 senesinde Selanik'de Langaza bölgesinde dünyaya geldi. Bir Türkmen ailesinin kızı olan Zübeyde hanım ve ailesi, Fatih Sultan Mehmet zamanında Anadolu'dan göç ederek, Rumeli yakınlarında Langaza'ya yerleştiler ve burada toprak işleriyle uğraşarak, çiftçilik yaptılar. Zübeyde Hanımın ailesi Türkmen kökenli, Hacı Sofi ailesindendir.

Zübeyde hanım 1871 senesinde, gümgük muhafaza teşkilatında çalışan Ali Rıza Efendi ile evlenerek, hayatını birleştirdi. Ardından geçen süreçte, dördüncü çocukları olarak 1881 senesinde Mustafa Kemal dünyaya geldi. Ardından Makbule ve naciye isminde iki çocukları daha oldu, ancak Ali Rıza Efendi, 1893 senesinde hayata gözlerini yumdu.

Bu erken ölümün ardından Zibeyde Hanım, çocuklarıyla birlikte abisinin çiftliğine yerleşti. Bu olayların yaşanması, babasının ani ölümü ve dayısının evine yerleşmeleri, Mustafa Kemal üzerinde çok büyük etki yaratmıştır.

Daha sonra Zübeyde Hanım Gümrükcüler Başmüdürü Ragıp Bey ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi ve bu evlilikle babasına saygısızlık yapıldığını düşünen Mustafa Kemal, bu duruma kızdı. Ardından Balkan savaşı yaşandı ve bitiminde Zübeyde Hanım, Ragıp Beyle ayrılarak,kızı makbuleyide yanına alarak İstanbul, Beşiktaşa yerleşti.

Zübeyde Hanım oğlu Mustafa Kemal'i uzun zamandır göremiyordu, 1919 senesinde Anadoluya çıkmadan önce gördüğü oğlu hakkında, padişahın ölüm fermanı çıkardığını öğrendi ve endişesi daha çok arttı. Zübeyde Hanım ve Mustafa Kemal ancak 14 Haziran 1922'de Adapazarında buluşabildiler. Bunun ardından Zübeyde Hanım, Ankaraya oğlunun yanına yerleşti. 66 yaşındayken, 14 Kasım 1923 yılında, pazar günü hayata gözlerini yumdu. 1940 yılında, İzmirin Karşıyaka ilçesinde yapılan anıt mezarda yatmaktadır.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*