Atatürk Haftası

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 10 Kasım »
  3. Atatürk Makaleleri »

Atatürk Haftası

Yurdumuzun kurtarıcısı ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında dünyaya geldi ve 1938 senesinde hayata gözlerini yumdu. Kısa hayatına pek çok başarı ve zaferi sığdırmayı başaran yüce Atatürk, 1938 yılı, 10 kasım günü, sabah saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu.

Atamızın vefatıyla birlikte 10 kasım günü başlayan Atatürk haftası, tüm yurt üzerinde, Atatürk haftası olarak bilinmekte ve anılmaktadır. Bu hafta kapsamında,Atatürk'ün ülkemize kazandırdıkları, yenilikçi yönü, zaferleri, toplumu dayanışma politikasına sokuşu, inkilaplar, ilkeleri ve ülkesine olan yoğun sevgi ve sadakati anılarak, yeni nesillere aktarılır.

Bu hafta boyunca Atamızın daha iyi tanıtılması ve yeni nelillere aktarılabilmesi için okullarda konuşmalar, TV'lerde açık oturumlar ve halk meclislerinde söyleşiler gerçekleştirilir.

Bunların yanı sıra, radyo ve televizyon programlarında Atatürk'ün ideal Türkiye yaklaşımları kendi sesinden dinlettirilerek halkın, Atatürk'ün ağzından ilke ve inkilapları dinletilerek, ilkelerinin gerçekçi şekilde aktarılması sağlanır. Ayrıca Atatürk'ün hayatını veya belli dönemlerini konu alan filmler yanınlanarak, tüm Türk milletinin Atatürk ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olması sağlanır.

10 kasım gününe gelindiğinde ise, Atarürk tüm ülke tarafından tören ve yas içerisinde anılır ve saat dokuzu beş geçe tüm sirenler çalarak, Atatürk için saygı duruşuuygulanır. Tüm deniz ve kara taşıtları oldukları yerde sabit durarak, sirenlerini çalarlar ve Ataya saygı duruşuna geçerler. Atatürk için düzenlenen anma törenlerinde ise, Atatürk hakkında şiirler okunur, ilke ve inkilapları anlatılır. En önemliside Atatürk'ün hayatında bazı kesitler anlatılır ve yeni nesillereAtatürk sevgisi aşılanır.

Atatürk'ün ülkemize kattığı tüm değerler ve düşünce sistemi gündeme getirilerek, tüm hafta boyunca, tüm detaylarıyla Atatürkle ilgili önemli bilgileri içeren anma törenleri düzenlenir.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*