29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

TBMM'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan etmesi üzerine her sene 29 Ekim günü Türkiye ve KKTC'de kutladığımız milli bayramımızdır. Cumhuriyet Bayramı kutlanan ülkelerde 28 Ekim de öğleden sonra 29 Ekim de ise tam gün resmi tatildir.

 Mustafa Kemal Atatürk 10. Yıl Cumhuriyet kutlamalarında bu bayramı ülkenin em önemli bayramı olarak nitelendirdi. 1914 te Birinci Dünya Savaşı başladı. Dört sene süren bu savaşta ülkemizin de yanında bulunduğu cephe savaşı kaybetti. Yurdumuz toprakları İngiliz, İtalyan, Yunanlılar ve Fransızlar tarafında paylaşıldı. Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna adım attı.

Erzurum ve Sivas'ta kongreler düzenleyerek halkı işgaller konusunda bilinçlendirdi ve uyardı. 23 Nisan 1920 de ülkenin her yerinden gelen milletvekilleri Büyük Millet Meclisinde olan toplantıya katıldı. Mustafa Kemal meclis tarafından başkan seçildi ve Kurtuluş Savaşı başlatılmış oldu. Yöresel mücadelelerde halk bulundukları yerdeki işgale karşı koydu, büyük savaşlarda ise düzenli ordumuz düşmanı yenerek ülkeyi düşman işgalinden kurtardılar.

Osmanlı Padişahı bu olaydan sonra ülkeyi düşman birliklerle beraber terk etti. Lozan Barış Antlaşması imzalandıktan sonra yeni bir devletin kuruluş adımları atıldı ama devletin yönetim biçimi henüz belirlenmedi. 11 Ağustos 1923'te İkinci dönem Büyük Millet Meclisi ilk görüşmesini yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara'nın başkent olduğu açıklandı.

Atatürk cumhuriyet üzerinde çalışmalarını yaptıktan sonra 28 Ekim 1923 akşamı arkadaşlarını Çankaya'da yaptığı akşam yemeğine çağırdı. Onlara burada yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini açıkladı. 29 Ekim 1923'te Atatürk hazırladığı önergeyi meclise sundu, önerge meclis tarafından kabul edildi ve ülkemizde cumhuriyet kuruldu.

Seçimle Atatürk ilk Cumhurbaşkanı seçildi. 1925 tarihinden beri Cumhuriyet Bayramı her sene ülkemizde ve KKTC'de sevinçle kutlanmaktadır. Bu kadar önemli olmasının sebebi de ülkemizin düşmanlardan kurtulup tam bağımsızlığı kazanmasıdır.

Görüşler

 1. Hayriye Sevgi
  16 Ekim 2014, Perşembe 12:24

  Cumhuriyeti çocuklarım ve eşimle büyük coşkuyla kutladık, inşallah torunlarımla da kutlayacağım.

  Cevapla

  *

 2. Aysel Koroğlu
  15 Ekim 2014, Çarşamba 18:06

  Coşuyoruz eğleniyoruz, herkese inat Cumhuriyeti coşkuyla kutluyoruz!

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*