29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Yazıları

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 29 Ekim »
  3. Atatürk Makaleleri »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Yazıları

Cumhuriyet bayramı her sene 29 Ekim'de Türk Milleti olarak kutladığımız milli bir bayramımızdır. Bu özel günde yurdumuzun tamamında, okullarda, stadyumlarda törenler düzenlenir.

Bu törenlerde günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılır, şiirler okunur, fener alayı yürüyüşleri yapılır. Türk milleti için en değerli gündür. Çünkü 29 Ekim'de Cumhuriyet kurulmuştur ve ülkemiz tam bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu sayede seçme seçilme hakkı halka ait olmuştur, özgürlükler artmıştır. Cumhuriyete giden yolda çok engebe ve engel vardı. Çok şehitler verilip çok savaşlar kazanılarak bu özgürlük kazanıldı. Onlar bu uğurda canlarını feda edip, kendi özgürlüklerini hiçe sayıp savaşırken bizlere mutlu, huzurlu, güvenli ve özgür bir ülke miras bırakmışlardır. Cumhuriyet sayesinde huzur rahat ve özgür bir yaşam hakkı kazandık. Bu yüzden Atatürk'ün bize bıraktığı bu yüce milleti koruyup kollamalıyız ve onu daima ileri götürmek ilk hedefimiz olmalıdır. Cumhuriyetin anlam ve önemini iyice kavramak için her sene bayramlarımızı en coşkulu şekilde kutlamalıyız ve Atatürk ilkelerinde hiç ayrılmamalıyız. Cumhuriyet bizim için en büyük mirastır.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI SÖZLERİ

  • "Türkiye Devletinin şekl-i hükümeti cumhuriyettir." Mustafa Kemal ATATÜRK
  • "Türk milletinin karakterine ve adaletine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir." Mustafa Kemal ATATÜRK
  • "Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir." Mustafa Kemal ATATÜRK
  • "Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır." Mustafa Kemal ATATÜRK
  • "Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi hafif değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafa kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lazım olanı yapmağa hazırız. " Mustafa Kemal ATATÜRK

Atatürk, Cumhuriyet ile ilgili bu sözleri söyleyerek de zaferini taçlandırmış ve Cumhuriyetin ne kadar zor kazanıldığını bu sözlerle Türk Milletine bildirmiştir.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*