29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tarihi

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. İnkilap Tarihi »
  3. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tarihi

29 Ekim 1923 senesinde ülkemizde Cumhuriyet rejimi ilan edildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı o günden beri ülkemizde milli bayram olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetin ilanından önce Osmanlı İmparatorluğu olarak ismi geçiyordu.

 Bu İmparatorluğun son yöneticisi Sultan Vahdettin'di ancak Vahdettin kendini düşündüğü için ve korkusundan Cumhuriyetin ilanıyla düşman güçleriyle ülkeyi terk etti. Ülkeleri eskiden tek bir padişah yönetirdi ve yönetimler babadan oğula geçerdi. Bu yüzden çok taht kavgaları yaşanırdı ve bu da devletlerin çöküşüne sebep olan önemli engellerden biriydi.

Birinci Dünya Savaşı, ikinci meşrutiyetin ilanından sonra 1914 senedinde başladı. 1914 te başlayan savaşa belli başlı ve güçlü ülkeler katıldı. Savaş 4 sene boyunca sürdü. Ülkemizle beraber savaşan ülkeler savaşı kaybettiler.

Savaş kuralları gereği ülkemizde kaybetmiş sayıldı. Bu kaybedilen savaştan sonra ülke bölge bölge fethedildi ve topraklar düşman güçlerce paylaşıldı. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a ayakbastı ve Erzurum, Sivas'ta kongreler düzenledi.

Halkı bilinçlendirdi ve işgallere karşı uyardı. 23 Nisan tarihinde büyük millet meclisi Ankara'da toplanarak Mustafa Kemal'i başkan olarak belirledi. Bu olayla birlikte ülke resmi olarak Kurtuluş Savaşı'nın içine girdi.

İç Anadolu'da Yörükler, efeler bölgesel direniş göstererek düşmanları alt etti. Ülke genelinde ise büyük savaşlar kazanılarak düşman yenilgiye uğratıldı ve ülke geri kazanıldı. Atatürk Cumhuriyet üzerinde uzun süredir çalışmaktaydı. 28 Ekim 1923 gecesi çalışma arkadaşlarını yemeğe çağıran Atatürk yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini bildirdi.

29 Ekim sabahı yönergeyi meclise sunan Atatürk'ün cumhuriyet taslağı kabul edildi ve cumhuriyet yönetim sistemi ülkede kabul edildi. Oylama yapıldı ve Atatürk ilk cumhurbaşkanı seçildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da bu tarihte ülkemizde coşku ve sevinçle kutlanmaya başlandı.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*