29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Önemi

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Önemi

Cumhuriyet rejimi ülkemizde 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir. O tarihten beri de ülkemizde milli bayramımız olarak kutlanmaktadır.

Cumhuriyet yönetimi ilan edilmeden önce devletin adı Osmanlı İmparatorluğuydu. Son yöneten padişah Sultan Vahdettin'dir. Ancak Vahdettin Cumhuriyetin kurulmasıyla düşman güçleriyle beraber ülkeyi terk etti. 

Eskiden ülkelerde devleti tek kişi yönetirdi yönetimler babadan oğula geçerdi. Çocuğun küçük, aklı yerinde olmaması gibi sorunlar engel sayılmazdı ve yine yönetirlerdi. Bu da bazı devletlerin çöküşüne neden olmuştur taht kavgaları da buna dahil. Osmanlı'da ikinci meşrutiyetin ilanından 6 sene sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914te başlayan bu savaşa belli başlı ülkeler katıldı ve savaş 4 sene boyunca sürdü.

Yanında savaştığımız devletler savaşı kaybetti ve savaş kuralları yüzünden biz de kaybetmiş sayıldık. Bunun üzerinde kazanan devletler ülkemizi işgal etti ve her bölgedeki topraklarımızı adalarımızı paylaştılar.

Mustafa Kemal Atatürk bu işgaller üzerine halkına da güvendiği için 19 Mayıs 1919 senesinde Samsun'a ayakbastı. Buradan Sivas ve Erzurum'a geçti buralarda halkı bilinçlendirmek için kongreler yaptı. 23 Nisan 1920 senesinde büyük millet meclisi toplandı ve Mustafa Kemal'i başkan olarak seçti. Bundan sonra ülkenin Kurtuluş Savaşı başlamış oldu.

İç Anadolu'da ve ülkenin bazı kesimlerinde bölgesel direnişler, ülkenin genelinde ise büyük savaşlar sonucu düşman yenilgiye uğratıldı ve ülkemiz düşmanlardan temizlendi. 11 Ağustos 1923'te İkinci dönem Büyük Millet Meclisi ilk görüşmelerini yaptı ve Ankara 13 Ekim 1923'te Başkent oldu. Cumhuriyet üzerinde uzun süredir çalışan Atatürk yol arkadaşlarını 28 Ekim 1923 gecesi Çankaya'da yemeğe davet ederek yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini bildirdi.

29 Ekim 1923te de cumhuriyet ilan edildi ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK seçildi. Ülkemizin tam bağımsızlığı kazanması, büyük bir devrim olması, özgür bir yaşama yaşamak cumhuriyet ve kurucusu ulu önderimiz sayesindedir. Bu sebepten dolayı da cumhuriyetin önemi büyüktür.

Görüşler

 1. Melek
  21 Ekim 2014, Salı 10:50

  Ulu atam bize sunduğu bu mükemmel bayramın anlam ve önemini kavramalıyız, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Önemi tüm Türk milleti için çok önemlidir.

  Cevapla

  *

 2. Cemal Kör
  15 Ekim 2014, Çarşamba 18:06

  Bu güzel ülkeye, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını hediye eden Atatürk'e sonsuz teşekkürler.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*