29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Öğretmen Konuşması

Anasayfa »

 1. Konuşma Örnekleri »
 2. Özel Günler »
 3. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Öğretmen Konuşması

Coşkuyla Kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet bayramında öğrencilerine yönelik öğretmenlerin yapacağı konuşmanın örneğini sizinle paylaşıyoruz. Bu güzel günü en içten şekilde, dolu dolu yaşamak ve öğrencilere hissettirmek için elimizden geleni yapmamız gerekmektedir.

Sevgili Meslektaşlarım Öğretmenler ve Sevgili Değerli Öğrenciler;

Hepinizin bildiği üzere bugün Türk Milleti olarak en büyük, en değerli ve en özel milli bayramımızı kutluyoruz. Atatürk ve arkadaşları 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ettiler. Türk milleti sadece yeni bir yönetim biçimiyle tanışmakla kalmadı aynı zamanda da yeni bir devletin doğuşuna şahit oldular. Bu devlet özgür, laik ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmayı hedefleyeni bir devlet olacaktı. Yeni kurulmuş Türk milletinin temel amaçlarından diğerleri de çağa ayak uyduran, medeni bir toplum oluşturmaktı. Çıkılan böylesine zorlu bir yolda Atatürk ilke ve inkılapları sayesinde, Türk halkı hiç yaşamadığı özgürlüğe ve refaha kavuştu. Ülke yönetiminde söz sahibi olarak da seçme ve seçilme hakkını elde etti. Cumhuriyetin ilanından geçen 91 seneden bu yana Türkiye Cumhuriyeti sürekli gelişmiş, çağdaşlaşmıştır ama Atatürk'ün hedeflediği noktaya tam olarak ulaşamamıştır. Hızla gelişen ve ilerleyen yaşamda ülke olarak bu seviyede kendimize bir yer edinebilmek, söz sahibi olmak, güçlü bir ülke olmak bilim ve teknolojinin ne kadar geliştiğine ve onlara ne kadar sahip olunduğundan geçer. Özgür düşünebilen, bilim ve teknolojiye hâkim olan devletler yaratıcı bireyler yetiştirebildiği zaman bu seviyeye ulaşırlar. Sağlıklı gelecek nesiller yetiştirmek isteyen öğretmenler ise Türkiye Cumhuriyetine karşı görev sorumluluklarını yerine getirmek için bu yolda çaba gösterirler.

Son yıllarda Cumhuriyet'in onlara vermiş olduğu düşünce özgürlüğünü, basın özgürlüğünü kullanarak Cumhuriyeti eleştiren bireylerin bulunması üzücü bir hal alıyor. Bu kişilere hem kendi düşünce ve yaşamlarına hem Türk milletinin fikirlerine saygısı olmayan kişiler diyebiliriz. Eğer Cumhuriyet rejimi ülkemizde benimsenmese ne tam bağımsız olabilecektik ne bu kadar özgür yaşayabilecektik. Sevgili öğrenciler! Sizler Atatürk'ün ilke ve inkılaplarını anlamalı cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu görmelisiniz. Ne uğurda olursa olsun onu korumaları daima ileri seviyeye taşımalısınız. Bizler öğretmenler olarak sizlere güveniyoruz. Bu ülkenin geleceği sizi ellerinizde olacaktır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun!

Görüşler

 1. Cemal Kör
  27 Ekim 2014, Pazartesi 12:54

  Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik yapısından taviz vermeden, Büyük Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ve emin adımlarla ve kararlılıkla ilerlemektedir. Buna da hiçbir güç engel olamayacak ve Atatürk'ün de dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza paidar kalacaktır. Yeter ki bizler Atatürk'ün bize bıraktığı ve en büyük eserimdir dediği bu mirası bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmadan tam hakkıyla koruyabilelim. Temel hak ve hürriyetlerden mahrum olan toplumların ayakta kalmaları ve yaşamalarını devam ettirebilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve bizden sonra gelecek olan nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti 'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehdit unsurlarına karşı çok dikkatli olmaktır.

  Cevapla

  *

 2. Hasan
  27 Ekim 2014, Pazartesi 12:53

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun, bu konuşma çok güzel.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*