29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanır

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanır

Cumhuriyet Bayramı, TBMM'nin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet rejimini kabul etmesi üzerine her sene kutladığımız ülkenin en önemli milli bayramıdır. Ülkemizde 28 Ekim tarihinde öğleden sonra yarım gün, 29 Ekim tarihinde ise tam gün tatil olmaktadır.

29 Ekim tarihlerinde yurdumuzun dört bir yanında kutlamalar, şenlikler, fener alayları düzenlenmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu ve bizlere tam bağımsızlığı kazandıran ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşunun 10. Yılındaki konuşmasında bu bayramı ülkenin en önemli milli bayramı olarak bildirmiştir.

1908 de İkinci Meşrutiyet ilan edilmiştir. Bundan tam 6 yıl sonra 1914 senesinde Birinci Dünya Savaşı başlamıştır ve dört sene boyunca sürmüştür. Bu savaşa güçlü olan ülkeler katılmıştır ancak ülkemizin yanında savaşa girdiği ülkeler mağlubiyetle ayrıldıkları için ülkemizde savaş kuralları çerçevesinde savaşı kaybetmiştir. Bunun sonucunda ise ülkemiz toprakları düşman güçler tarafından işgal edilmiş ve paylaşılmıştır. Ulusuna milli mücadele konusunda güvenen Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a adım attı.

Oradan Sivas ve Erzurum'a geçerek kongreler düzenledi. Bu kongrelerin amacı halkı işgaller konusunda bilinçlendirmek ve silahlarını bırakmaması konusunda halkı uyarmaktı. 23 Nisan 1920 tarihinde meclis Ankara'da toplandı ve Mustafa Kemal'i başkan seçti. Bu olaydan sonra Kurtuluş Savaşı başlamış oldu. Bölgesel ve düzenli orduların direnişi sayesinde düşmanlar ülkemizden temizlendi. Bunun üzerine de padişah ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

İkinci dönem büyük millet meclisi 11 Ağustos 1923 senesinde ilk defa bir araya gelerek toplantı düzenledi. Uzun zamandan beri Atatürk'ün üzerinde çalıştığı cumhuriyet taslağı hazırdı ve 29 Ekim sabahı bu taslağı meclise sundu. Meclis taslağı kabul etti Cumhuriyet rejimi ülkemizde kabul edildi. Oylama ile ilk cumhurbaşkanı da Mustafa Kemal seçildi.

Ülkemizde Cumhuriyet Bayramının kutlanma sebepleri de tam bağımsızlığın kazanılması, ülkenin düşmanlardan arındırılması ve özgür medeniyetler seviyesine ulaşmasıdır.

Görüşler

 1. Ali
  27 Ekim 2016, Perşembe 18:31

  Bu bayram bizim ve bizim kalacak

  Cevapla

  *

 2. melisa
  27 Nisan 2016, Çarşamba 20:26

  cumhuriyet sen yokken hayat yok

  Cevapla

  *

 3. elif
  26 Ekim 2014, Pazar 19:03

  bu bayram bizim bayram

  Cevapla

  *

 4. Ayşegül Münsar
  15 Ekim 2014, Çarşamba 18:08

  ne demek neden kutlanıyor? Cumhuriyet bayramı bizim bayramımız olduğu için kutlanıyor, heralde birilerine batıyor Cumhuriyet bayramını kutlamak. Sonuna kadar Atatürkçüyüz!

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*