29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Müdür Konuşması

Anasayfa »

 1. Konuşma Örnekleri »
 2. Özel Günler »
 3. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Müdür Konuşması

29 Ekim Cumhuriyet bayramı, anlamı ve önemi bakından oldukça önemli ve tüm ülke tarafından coşku ile kutlanmakta olan bir bayramdır. Bu bayram okullarda kutlanırken, okulun müdürünün de konuşma yapması gerekmektedir. Müdürden beklenen konuşma, günün önem ve anlamına uygun bir konuşma yapılmasıdır.

Sayın Misafirlerimiz Değerli Öğretmen Arkadaşlarım ve Siz Sevgili Öğrenciler;

Bizlere, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün armağan etmiş olduğu Cumhuriyet, nice emekler sonucunda kuruldu. Ülkemiz, düşman birlikler tarafından işgal edilmişken, yiyecek bir yudum yemekleri yokken, Atatürk ve arkadaşları, Türk milletini tek çatı altında topladı. Umutlarını yitirmiş ve yenilgiyi kabul etmek üzere olan bir milleti, küllerinden yeniden doğurdu. Onları, ellerinde hiçbir şey olmasa dahi, inançları ile bu savaşı kazanabileceklerine inandırdı. Böylelikle Türk ordusunun, ellerinde silahları, yiyecekleri yemekleri dahi yokken, halk onlara yardım etti ve hep beraber bu zor savaş kazanıldı. Kurtuluş savaşının ardından ise; cumhuriyeti kurdu ve Türk devletiniz sosyal, laik ve özgür bir ülke haline gelmesini sağlamıştır. Bugün, bu okullarda, bu eğitimi özgürce alıyor iseniz; bunu Cumhuriyetin kurulmasına ve Cumhuriyetin kurucusunu Atatürk' e borçlusunuz. Bunları unutmadan, bayramı coşkulu bir şekilde kutlamanızı diliyorum.

Sevgili Gençler;

Bugün Cumhuriyet bayramı, Büyük Önderin Cumhuriyeti kurması ile beraber, her yıl kutlanmasını istediği bayram. Sizler onun düşünceleri önderliğinde, eğitiminizi alırken ona layık olmalı ve onu gururlandırmalısınız. Atatürk, kendi için değil, gelecek nesil için çabaladı ve ülkeyi düşmanların elinden kurtardı. Sizden istenen ise, onun kurtarmış olduğu bu ülkeyi, her geçen gün daha da ileriye taşımanızdır. Bunun için; eğitiminizi en iyi şekilde almanız ve ülkeniz için en iyi hizmeti vermeniz gerekmektedir. İyi Bayramlar dilerim.

Görüşler

 1. Kamil
  15 Ekim 2014, Çarşamba 18:05

  Okul müdürü olarak görev yaptığım lisede yapacağım konuşma metnini buradan buldum, çok teşekkür ederim.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*