29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Anlam ve Önemi

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 29 Ekim »

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Anlam ve Önemi

Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim 1923'te TBMM'nin cumhuriyeti ilan etmesi üzerine her sene 29 Ekim günü ülkemiz ve yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kutlanmakta olan milli bayramımızdır.

29 Ekim kutlamalarında stadyumlarda kutlamalar, şenlikler ve geçit törenleri yapılır. Geceleri ise fener alayları yapılır.

Mustafa Kemal Atatürk önderi olduğu Cumhuriyetin, Onuncu Yıl Kutlamalarında yaptığı konuşmada 10. Yıl Nutkunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en büyük bayram olarak söylemiştir.

İkinci Meşrutiyetin ilanından 6 sene sonra Osmanlı İmparatorluğunda Birinci Dünya Savaşı başlamıştır. 1914 senesinde başlayan savaşa dünyadaki bazı devletler katıldı. 4 sene süren bu savaş sonucunda aynı cephede yer aldığımız devletler yenildi ve topraklarımız İngiliz, İtalyan, Fransız ve Yunanlar tarafından kuşatma altına alınarak paylaşıldı.

29 ekim anlam ve önemi kısaca

Temsilciler  Mustafa Kemal'i başkan olarak seçti. Böylece Kurtuluş Savaşı, Büyük Millet Meclisi ve Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlatılmış oldu. Vatan hem bölgesel direnişlerle hem de büyük savalar altında kurtarıldı. Padişah kendisini düşündüğü için alt edilen düşmanlarla beraber ülkeyi terk etti. Lozan Barış Antlaşması imzalandı ve yeni bir devletin temelleri atıldı. 11 Ağustos 1923'te ikinci dönem meclis ilk toplantılarını yaptılar. 13 Ekim 1923'te Ankara yeni başkent olarak belirlendi.Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayakbastı. Erzurum ve Sivas'ta halkı bilinçlendirmek için kongreler düzenledi. Yurdun her kısmından gelen temsilciler 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde bir araya geldi.

Düşman ülkeden atılıp sınırlarımız belirlendikten sonra Atatürk'ün uzun zamandır tasarladığı cumhuriyetin ilanı için hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya'da yemeğe çağıran Mustafa Kemal onlara yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini bildirdi.29 Ekim 1923'te Atatürk milletvekilleri ile görüştü ve hazırladığı cumhuriyet önergesini TBMM'ye sundu.

Meclis önergeyi kabul etti ve ülkemizde cumhuriyet yönetimi kurulmuş oldu. Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhuriyette seçme ve seçilme hakkı vatandaştadır, cumhuriyeti korumak ve yüceltmek her vatandaşın görevidir. 29 Ekimin anlam ve önemli bu yüzden bu kadar büyüktür.

Görüşler

 1. erdem
  24 Ekim 2017, Salı 17:03

  yani bu kadarda olmaz rezalet

  Cevapla

  *

 2. ahmet
  27 Ekim 2016, Perşembe 09:44

  çok teşekkür ederim

  Cevapla

  *

 3. Can
  25 Ekim 2016, Salı 19:51

  Çok işime yaradı teşekkürler daha bilgi alırsam daha detaylı olursa olur.bu da tam böyle teşekkürler

  Cevapla

  *

 4. Dila Melek Erokyar
  26 Ekim 2015, Pazartesi 18:22

  Çooook teşekkür ederim,çok işime yaradı. 29 Ekim Anlam ve önemi ödevimi sayenizde yaptım.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*