29 Ekim Anlam ve Önemi

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 29 Ekim »

29 Ekim Anlam ve Önemi

Cumhuriyet seçme ve seçilme hakkının halkta olduğu bir yönetim biçimidir. Milletvekillerinin kabul ettiği yasalarla ülke yönetilir.

Cumhuriyet yönetiminde söz halka aittir. Bu yüce cumhuriyeti korumak, yüceltmek ve yaşatmak her vatandaşın görevidir. 29 Ekim 1923'te TBMM'nin cumhuriyeti ilan etmesi üzerine her yıl 29 Ekimlerde ülkemizde ve KKTC'nde Cumhuriyet bayramı kutlanmaktadır. Cumhuriyetin 10. Yıl nutkunda Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet Bayramı bu ülkenin en önemli bayramı demiştir.

İkinci Meşrutiyet ilan edildikten 6 yıl sonra 1914 senesinde 1. Dünya Savaşı başlamıştır. Bu savaşa belli başlı güçlü devletler katılmıştır. 4 sene devam eden savaşta aynı cephede bulunduğumuz ülkelerle beraber kaybettik ve ülkemizin toprakları işgal edildi, paylaşıldı. Bu durum karşısında sesiz kalmayan Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Samsuna çıktı ve oradan Erzurum ve Sivas'a geçerek halkı bilinçlendirici kongreler düzenledi. 23 Nisan 1920 de yurdun her kesiminden milletvekilleri mecliste bir araya geldi.

Mustafa Kemal Paşa temsilciler tarafından başkan seçildi ve Kurtuluş Savaşı Mustafa Kemal önderliğinde Büyük Millet Meclisiyle birlikte başlamış oldu. Hattı ve sathı müdafaa ile vatan kurtarıldı. Lozan Barış antlaşması da imzalanarak yeni bir devlet kuruldu. 11 Ağustos 1923 yılında İkinci Dönem Büyük Millet Meclisi ilk toplantısını düzenledi. 13 Ekim 1923 de ise Ankara yeni başkent oldu. Düşman ülkeden temizlendikten sonra Atatürk cumhuriyet üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 28 Ekim 1923 akşamı vekilleri yemeğe çağırdı. Yemeğin ana konusu ise Cumhuriyet idi. Mustafa Kemal Paşa onlara yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini söyledi.

29 Ekim 1923'te Atatürk hazırladığı cumhuriyet önerge planını meclise sundu. Meclis önergeyi kabul etti ve ülkemizde cumhuriyet yönetimi bununla birlikte başlamış oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı oldu. 

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*