10 Kasım Tören Konuşması

Anasayfa »

 1. Konuşma Örnekleri »
 2. Özel Günler »
 3. 10 Kasım »

10 Kasım Tören Konuşması

10 kasım Atatürk'ü anma töreni konuşması, örnek 10 karım tören konuşması.

Değerli Konuklar ve Misafirler,

Türkiye cumhuriyetinin kuruluşu ve kurtuluş savaşının ulu önderi, büyük devlet adamı, Atatürk'ü edebiyete uğurladığımız bu günün, yıl dönümü olan 10 kasım günü, Atamızın huzurunda saygıyla eğiliyorum.

Dünya üzerinde ki pek çok toplumda olduğu gibi, yüce Türk milleti de tarihine yön vermiş olan bu büyük önderi hiç bir zaman unutmayacak ve kalbinde taşıyacaktır. Yüce Atamız bu uğurda, Türk milletine önderlik etmiş, toplumu çağdaş bir geleceğe ulaştırma yolunda ışık tutmuş, bulunmaz bir liderdir.

Türk milletinin toplumsal yapısını çok iyi analiz etmiş ve bu milletin yönetim biçiminin cumhuriyet olması gerektiğine karar vererek, ülkemizi üstün ülkeler seviyesine taşımış ve bu sayede tarih boyunca unutulmayacak bir lider olmuştur.

Cumhuriyetin kabülüTürk miletinin çağdaşlaşmaya karşı olan talep ve isteğini ortaya koymuş ve büyük bir siyasi adım olarak tarihe geçmiştir.

Türk toplumu, Atatürk sayesinde, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu ilkesine inanmış ve bununla birlikte toplum bilincini kazandırarak, özgüven vermiştir. Atatürk Türk ulusuna herzaman çok fazla güvenmiş ve dünyanın en çağdaş toplumlarından biri olarak görerek, atılımlarını bu şekilde gerçekleştirmiştir. Türkiye cumhuriyetinde gerçekleştirdiği tüm devrimlerini Türk gençliğine emanet ederek, gençlere ne kadar fazla güvendiğinide ortaya koymuştur.

Atatürk çok iyi bir asker, mükemmel bir devlet adamı ve bulunmaz bir düşünürdür.

Özellikle kimsenin inanmadığı ve imkansız olarak nitelendirdiği bazı düşüncelerini gerçekleştirerek hayalperest olmadığını da kanıtlamıştır.

Günümüzde dahi incelediğimizde, onun ideal ve kuramları ile ilgili kitaplardan çok fazla bilgi öğreniyor, yollar bulabiliyoruz.

Hakkında yazılmış olan kitaplar Atatürk'ün ne kadar derin bir düşünce tarzına sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.

Değerli Konuklar,

Ulu önder Atatürk'ü andığımız bu günde Atamızın yasını elbette tutacağız ancak, onun yolunda ne kadar ileri gidebildiğimizi düşünmeli ve devrimlerini yaşatmalıyız. Atatürk ilkelerine bağlı kalabildiğimiz sürece onun amacına ulaşabildiğini ve Türk toplumunun çağdaş seviyelere geleceğini unutmayalım.Atatürk'ün düşünce ve fikirlerini en iyi şekilde anlayarak uygulamak, her Türk genci ve Türk evladının en büyük görevidir.

Görüşler

 1. Buket Kör
  6 Kasım 2014, Perşembe 12:16

  Ulu önder Atatürk'ü saygıyla andığımız bugün bu güzel konuşmayı okullarımızda duymak isteriz.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*