10 Kasım Şiirleri Uzun

Anasayfa »

  1. Şiirler »
  2. Özel Günler »
  3. 10 Kasım »

10 Kasım Şiirleri Uzun

Her yıl Atatürk'ü Anma haftası olarak kutlanan 10-16 Kasım tarihlerinde yurt genelinde anma etkinlikleri düzenlenecek ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk anılacak.

Bu yıl 80. ölüm yıl dönümü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım 2018 tarihinde Cumartesi günü, okullarda en güzel 10 Kasım şiirleri okunarak, Anıtkabir’de devlet yetkilileri ve vatandaşların katıldığı törenlerde 10 Kasım sözleri söylenerek, televizyonlarda 10 Kasım yazıları konuşularak ve radyolarda 10 Kasım şarkısı çalınarak anılacak.

10 Kasım Atatürk’ün anma gününün en masumane ve saf duygularla kutlandığı yerlerden biri olan okullarda öğrenciler şimdiden anma töreni için çalışmalara başladılar. Öğretmenlerin nezaretinde 10 Kasım şiirleri ezberlemeye çalışan öğrenciler internet üzerinden de kendilerine uygun 10 Kasım Atatürk konulu şiir ve yazıları araştırmaya başladılar.

Sadece okullarda değil, kamu kurumlarında ve birçok özel şirkette de çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor ve kurum içinde görevlendirmeler yapılabiliyor. Bu yüzden okullarda düzenlenecek anma töreni için genelde öğrenciler 10 Kasım şiirleri kısa bulmaya çalışırken, bahsettiğimiz yerlerde yapılacak anma törenleri için 10 Kasım şiirleri uzun olarak arama yapılıyor. Türk ve yabancı birçok şairin ve yazarın yazılarında, şiirlerinde bahsettiği Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili içerik bulmak internette oldukça kolay.

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu işgal durumunu hazmedemeyen Osmanlı Subayı Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının başlattığı bağımsızlık hareketi sonrası 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyet resmi olarak kuruldu ve yeni Türk devletinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk oldu. 10 Kasım 1938 tarihinde yaşamını yitirene kadar 15 yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığını yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı yapımı 9 yıl süren Anıtkabir'e 10 Kasım 1953 tarihinde düzenlenen resmi törenle taşındı. İnternetten 10 Kasım video diye arama yapıldığında Atatürk’ün naaşının taşınmasıyla ilgili o döneme ait videolar bulunabilir.

10 Kasım Şiirleri

Yerli ve yabancı birçok yazarın kitaplarına konu olan, yaşamı, devrimleri ve ölümü üzerine yüzlerce kitap yazılan Mustafa Kemal Atatürk hakkında çok sayıda da şiir yazıldı. Her yıl 10 Kasım’da düzenlenecek törenlerin arifesinde internet üzerinden “10 Kasım ile ilgili şiirler kısa” gibi aramalar yapılıp bu şiirlerin kırpılmış hallerine ulaşılabiliyor. Bunun dışında 10 Kasım şiirleri 3 kıta, 10 Kasım şiirleri 5 kıta gibi aramalar sonucunda da onlarca şiire ulaşılabiliyor. Hatta bazı şairlerin 10 kıta yazdığı şiirler, 10 Kasım şiirleri 2 kıtalık aramalarında da karşımıza çıkabiliyor. Bu tarz aramalarda kırpılmış ya da düzenlenmiş şiirlere ulaşmak yerine şairin şiirinin orijinal haline ulaşıp oradan istediğiniz kıtaları alıp törenlerde okumanız sizin için de daha iyi olacaktır. Hem bu şekilde şairin o şiirinin daha önce gün yüzüne çıkmamış dizelerini bulup ilk kez okuyan siz olabilirsiniz.

Okullarda yapılan resmi törenlerde öğrencilere şiir ezberleten öğretmenler de 10 Kasım ile ilgili şiirler 4 kıtalık diye internette aramalar yapıp buldukları şiirleri öğrencilerine veriyorlar. Hatta yine bu tarz 10 Kasım ile ilgili şiir araştırması yapan öğretmenler anlam bütünlüğünü kaybetmeyecek şekilde, buldukları şiirleri birleştirip 10 Kasım şiirleri 5 kıta yapıp tören için hazırlıklar yapabiliyorlar. internet çağını yaşadığımız bu günlerde internetten 2 kıtalık, 5 kıtalık diye aramalar yapmak yerine çok kolay bir şekilde bir şaire ve o şairin Atatürk ile ilgili yazdığı şiirlere ulaşabiliyoruz. Bulduğumuz şiirlerin içerisinden beğendiğimiz kıtaları alarak, şiir 10 kıta bile olsa 3-4 kıta halinde törenlerde okuyabiliriz.

Öteki Yarısı

Mustafa Kemal
İşte On Kasım Ankara bir sarı yaprak.

Düşmüşüz karanlığa senden önceki günlerin
Doğru, güzel, iyi, daha uzak.

Öteki yarısını özler Anıtkabri'nde
Yarıya inen bayrak.

Hayır, bir eyleme girdi girecek biliyoruz,
Milyonlarca el, milyonlarca ayak.

Mustafa Kemal, işte,
Senin yaşamanla seni yaşamak.

Fazı Hüsnü DAĞLARCA
10 Kasım ile ilgili şiirler

BÜYÜK YAS

Hatırlatmayın ban dokuzu beş geçeyi,
Hele puslu geçen o geceyi….
Söyletmeyin kasım adlı iki heceyi,
Bu benim en büyük yasım.
Bu Atam'ın öldüğü tarih 10 Kasım.

Atam ölmüş Dolmabahçe Sarayı'da
Çok üzüldüm olamadım ya yanında
Ağladım onun öldüğünü duyduğumda
Bu benim en büyük yasım
Bu Atam'ın öldüğü tarih 10 Kasım…

Dudum ki Atam ölmüş
Türkün yanan meşalesi sönmüş
Atam 10 Kasım da gömülmüş
Bu benim en büyük yasım
Bu Atam'ın öldüğü tarih 10 Kasım….

Bu tarihte Atam'ın kalmış cansız eti
Kan ağlıyor Türk Milleti..
Böyle anladık yokluğu,sefaleti
Bu benim en büyük yasım
Bu Atam'ın öldüğü tarih 10 Kasım…

Bu gün duydum sirenler çalıyor.
Sordum ne oldu? Dediler çiçekler soldu…
Dedim niye? Dedilerki Atatürk öldü diye…
Bundan sonra bayraklar yarıya iniyor.
Bu benim en büyük yasım
Bu Atam'ın öldüğüm tarih 10 Kasım...

10 KASIM

10 Kasım 1938,
Günlerden Perşembe.
Atatürk'üm ölmüş,
Saat dokuzu beş geçe.

Çökmüş bir matem havası,
Milletimin üstüne,
Gözyaşları sel olmuş
Akmış Marmara Denizi'ne

Herkes akın akın,
Dolmabahçe'ye koşmuş,
Büyük kurtarıcı artık,
Aramızdan ayrılmış.

Atatürk'süz yaşamak,
Çok zor gelse de millete,
Kalplerde yaşatılmış,
O veciz sözleriyle.

Emanet etmiş bizlere,
Kurduğu cumhuriyeti.
Var oldukça bu dünya,
Bilmeliyiz kıymetini.

KURTULUŞ ÖNCÜLERİ İÇİN

Yan yana iki çocuk görsem
İşte Atatürk diyorum
Özgürlüğün toprağı uyanıyor
İçin için seviniyorum.

Koşuşan iki öğrenci görsem
İçimin güneşi ısınıyor
Yürüyen bir bakış gibi
Mustafa Kemal geliyor.

Kol kola iki işçi görsem
Ekmeğim çoğalıyor birden
Bir ışık düşüyor ortalığa
İşte Atatürk diyorum.

İşte Atatürk diyorum
İlk kuruluş öncüleri
Bir gül çağrısında hepsi
Bize uzanmış elleri.

 

 

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*