10 Kasım Etkinlikleri

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 10 Kasım »

10 Kasım Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk, her yıl 10 Kasım'da törenlerle anılmakta, 10 Kasım münasebetiyle bir çok etkinlikler düzenlenmektedir.

Atatürk Haftası olarak kabul edilen 10-16 Kasım'da düzenlenen etkinliklerde, Atatürk'ün hayatı, Cumhuriyet'in nasıl ilan edildiği, ilke ve devrimleri bütün yönleriyle anlatılmaktadır.

Hafta boyunca devam eden Atatürk'ü Anma Etkinlikleri kapsamında; ilk olarak Bayraklar yarıya indirilmekte, Anıtkabir ziyaretleri gerçekleştirilmekte, Atatürk Anıtlarının bulunduğu yerlere çelenk konulmakta, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunmakta, günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar yapılmaktadır.

Atatürk Müzeleri gezilmekte, özellikle büyük şehirlerde resim ve fotoğraf sergileri ile sinevizyon gösterisi düzenlenmektedir. Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile ilgili konferanslar verilmekte, düzenlenen paneller ile Atatürk halka daha iyi anlatılmaya çalışılmaktadır.

10 Kasım ve Atatürk konulu şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenip, Atatürk Koşusu yapılmakta, dereceye girenler ödüllendirilmektedir.

Korolar tarafından Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküler seslendirilerek Atatürk bu yönüyle de Türk halkına tanıtılmaktadır.

Görüşler

Yeni Yorum Yap

*