10 Kasım Bayrak Töreni

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 10 Kasım »
 3. Atatürk Makaleleri »

10 Kasım Bayrak Töreni

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat ettiği gün olan 10 Kasım günü, tüm ülkemizde milli yas günümüzdür. Bu yüzden tüm ülkede bayraklar yarıya indirilir.

10 kasım Atamızın vefat ettiği gün olduğu için milli yasımızdır ve bu nedenle tüm ülke genelinde bayraklar yarıya indirilir.

Atatürk'ün edebiyete ulaştığı saat dokuzu beş geçe türene katılan veya katılmayan herkes, boru sesi ve siren sesi eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunurlar. Burada boru sesi ile saygı duruşu başlangıç vebitiminde 'Ti' işareti ile komut verilir.

10 Kasım'da Tören Bayrağı İle Tören Yapmak Zorunludur

Bazı durumlarda okullarda yer alan sabit bayrak direklerinin bulunduğu alanlar tören için elverişli olmayabilir. Bu gibi yağmur, kar ve benzeri afetlerin yaşandığı zamanlarda, seyyar bayrak direklerine asılı, Türk bayrakları ile okulların kapalı spor salonu, koridor ve konferans sınıflarında gerçekleştirilebilir.

Burada gerçekleşen işlem sırası ile, Atamızın vefat ettiği dokuzu beş geçe seçilmiş bir öğrencinin 'Ti' borusunu çalması ile iki dakikalık saygı duruşunda bulunur ve saygı duruşunun ardından, istiklal marşı okunarak, istiklal marşının bitimiyle göndere çekilen bayrakların yarıya indirilmesi gerçekleştirilir.

Bu aşamada bayraklar yavaş yavaş indirilir ve yarıya ulaştığında ise sabitlenir.

Bayrak Bulunmayan Cumhuriyet Alanlarında 10 Kasım Anma Törenleri Nasıl Yapılır:

Bu gibi bayrak direinin bulunmadığı alanlarda Atatürk büstü veya heykeline çelenk sunulur ve bunun ardından, yine 'Ti' işaretiyle iki dakikalık saygı duruşunda bulunur.Seyyar bayrak direkleri ve üzerinde, normalde bayrak bulunmayan bayrak direklerine tören için getirilen Türk bayrakları asılarak, öncelikle göndere yani zirveye çekilir. Zirveye çekildikten sonra istiklal marşının okunmasının ardından yavaş yavaş yarıya indirilir ve sabitlenir. Bu bayraklar 10 kasım gecesi 00:00'a kadar bu şekilde tutulur.

10 Kasım Atamızı Anma Törenlerinde Heykel veya Büstlerdeki Makalelerin Yakılması:

İstiklal marşının bitimini takiben bayrakların yarıya inmesiyle, Atatürk büstlerinin sağ ve sol yanlarına yerleştirilen ve önceden hazırlanmış olan meşaleler tutuşturulur. Bu meşalelerin yanma süreleri tören müdürlükleri veya okul müdürleri tarafından belirlenir.

Yarıya İndirilen Bayrağın Tekrar Göndere Çekilmesi:

Ulusal yas bitip, gece 00:00 olduğunda herhangi bir tören yapılmadan, bayraklar yeniden göndere çekilir.

10 Kasım Bayrak Töreninde Saygı Nöbeti:

10 kasım töreninde bayrağın yarıya indirilmesini takiben, bir erkek, bir kız öğrenci olmak üzere, tek cinsiyette öğrencisi olan okullarda, 2 erkek veya 2 kız öğrenci olmak üzere tercih edilir. Bu şekilde 2 öğrenci okul müdürlüğünün belirlemiş olduğu süre boyunca, Atatürk büstünün sağ ve sol tarafında nöbet tutarlar.

Görüşler

 1. 10 Kasım Bayrak Töreni Nasıl Yapılır?
  10 Kasım 2014, Pazartesi 11:30

  10 Kasım Bayrak Töreni Nasıl Yapılır?

  10 Kasım'da okulların tören alanında direğe çekili bayrağın yarıya indirilmesi:
  Madde 12 - (1) 10 Kasım'da Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 de törene katılanlar siren veya boru sesi eşliğinde 2 (iki) dakikalık saygı duruşunda bulunur. Olanaklı olması halinde bir öğrenci tarafından boru ile saygı duruşunun başlama ve bitiminde " Ti " işareti verilir.

  10 Kasım'da zorunlu nedenlerle tören bayrağı ile tören yapılması:
  Madde 13- Okullarda, sabit bayrak direği veya direklerinin yer aldığı tören alanında, hava şartlarının uygun olmaması veya alanın yetersizliği nedeniyle bu alanda yapılamayan törenler seyyar direğe çekili bayrakla salon, koridor gibi kapalı mekan veya uygun bir alanda yapılacaktır. Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 de törene katılanlar siren veya boru sesi eşliğinde veya komutla 2 (iki) dakikalık saygı duruşunda bulunur. Olanaklı olması halinde bir öğrenci tarafından boru ile saygı duruşunun başlama ve bitiminde " Ti " işareti verilir. 2 (iki) dakikalık saygı duruşunun bitiminde başlayan İstiklal Marşı eşliğinde okul binasının önündeki direk veya direklerde çekili duran bayraklar ağır ağır yarıya indirilerek sabitlenir.

  Bayrağın sürekli çekili olmadığı Cumhuriyet alanlarında 10 Kasım'da yapılan anma ve bayrak törenleri:
  Madde 14- Atatürk heykel veya büstlerine çelenk sunmanın bitiminde Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 de törene katılanlar siren veya boru sesi ya da komutla 2 (iki) dakikalık saygı duruşunda bulunulur. Olanaklı olması halinde boru ile saygı duruşunun başlama ve bitiminde " Ti " işareti verilir. Saygı duruşunun bitiminde başlayan İstiklal Marşı eşliğinde bayrak direğinin dibinde çekilmek için hazır bekletilen bayrak hızlı şekilde tepeye kadar çekildikten sonra İstiklal Marşının ikinci kıtasıyla birlikte ağır ağır direğin yarısına indirilerek sabitlenir.

  10 Kasım Atatürk"ü anma törenlerinde heykel veya büstlerindeki meşalelerin yakılması:
  Madde 15- (1) İstiklal Marşı bitiminde Atatürk büstünün sağ ve sol yanında önceden hazırlanmış bulunan meşaleler tutuşturulur. Bu meşalelerin yanma süresi okul müdürlüğü tarafından belirlenir.

  10 Kasım'da yarıya indirilen bayrağın tekrar tepeye çekilmesi:
  Madde 16- (1) 10 Kasım'da ulusal yas belirtisi olarak direğin yarısına kadar indirilen bayrak gün batımında görevli tarafından törensiz olarak tekrar tepeye çekilir.

  10 Kasım'da saygı nöbeti:
  Madde 17 - (1) Bayrağın yarıya çekilmesi ve İstiklâl Marşının tamamlanmasını takiben müdür veya müdür yardımcısının denetim ve gözetiminde ikişer kişilik öğrenci grupları tarafından, karma okullarda bu öğrencilerden biri kız diğeri erkek öğrenci olacak şekilde okul müdürlüğünce belirlenecek süre içerisinde, Atatürk büstünün sağ ve sol yanında saygı nöbeti tutulur.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*