10 Kasım Anma Programı

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 10 Kasım »
 3. Atatürk Makaleleri »

10 Kasım Anma Programı

10 kasım anma törenleri her sene, 10 kasım öncesi devletin belirlemiş olduğu, belirli bir program dahilinde uygulanır ve resmi protokolün belirlediği program dahilinde seyreder.

Ayrıca 10 kasım anma töreni resmi olarak her sene yazılı olarak belirlenmektedir.

10 kasım Atatürk'ü anma törenleri yazılı programı

a) 10 kasım günü, hangi güne gelecekse, gün ve toplanma saati belirlenir, ardından 09:05 olacak şekilde, tüm resmi kuruluş ve özel kuruluşlar bayraklarını, günün bitişine kadar yarıya indirir. Ayrıca 09:05 saati itibariyle, 2 dakika boyunca sirenler durmadan çalar.

b) Atatürk'ü anma programı kapsamında, Mülki İdare Amiri, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı tarafından konulacaktır.

c) Kamu kuruluşu niteliğinde olan devlet daireleri, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler gibi resmi ve tüzel kurumlar, mezkür yönetmeliğin 2. maddesinin 6C fıkrası uyarınca çelenkler koymaya sunabilecektirler.

d) Türk milleti ile ilgili çok önemli olan bu matem gününde, bu günün önem ve anlamına uygun şekilde konferanslar, bilimsel toplantılar, yarışmalar, sergiler, tiyatro gibi anma etkinlikleriyle, organizasyonlar devam ettirilir ve Atatürk'ün Türk milletine kazandırmış olduğu yüce istiklal ve Cumhuriyet gibi bağımsızlığın temel taşları, gelecek nesillere aktarılır.

e) Tüm bu törenler sona erdiğinde, güneş batıp yeni gün başiangıcı ve ilk dakikalarına kadar bayraklar yarıda tutulur ve yeni günle birlikte bayraklar yeniden göndere çekilir.

Böylesine özel bir gün de tüm Türk ulusu Atatürk anısına törenlere iştirak eder veya takip ederek, Atatürk'ü ilke ve devrimleriyle anarak, onun yolunda ilerleme konusunda bilgi sahibi olur. Özellikle yeni okula başlayan çocuklara Atatürk sevgisi aşılanarak, bu kültürü almaları sağlanır.

Görüşler

 1. Yönetim
  6 Kasım 2014, Perşembe 12:20

  10 Kasım anma törenlerinde okunmak üzere yazılmış birbirinden değişik yeni 10 Kasım Atatürk Haftası Şiirleri, şiir okuması için seçilen kişiler tarafından tören alanında kürsüden okunmaktadır. Her yaştan çocuk ve gençlerin genelde ezbere okuduğu bu şiirlerin özünde, Atatürk?e duyulan özlem ve ona duyulan hayranlık bulunmaktadır.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*