10 Kasım Anlam ve Önemi

Anasayfa »

 1. Özel Günler »
 2. 10 Kasım »
 3. Atatürk Makaleleri »

10 Kasım Anlam ve Önemi

Türk miletinin ulu önderi Atatürkün aramızdan ayrılış günü olan 10 kasım 1938 tarihi, ülkemiz adına ebebiyete kadar yaşayacak bir yasın başlangıcıdır.

Büyük Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O'nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.

Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O'nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O'nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

İşte, 10 Kasım'lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk'ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

Her 10 Kasım'ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk'ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir.

Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk!

Sen ebedi istirahatgahında rahat uyu! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti'ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz.

Ruhun şad olsun.

-------------------------------------------------------------------------------------------

10 Kasım'ın Anlam ve Önemi

Atatürk'ün aramızdan ani ayrılışı yanlızca Türk ulusunu yasa boğmakla kalmamış, dünya ulusları arasında da büyük yankı uyandırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayılışının, 10 Kasım Anlam ve Önemi tüm gençliğin benimsemesi gerekiyor.

Atatürk'ün vefat haberinin ardından tüm dünya liderleri Atatürk'ün ne kadar büyük bir lider olduğunu ve onun öngörüsünde ki insanların, dünya üzerinde zor bulunabileceği ve bu muhteşem yeteneklerinin diğer dünya topluluklarına da örnek olacağı nitelendirilerek vurgulanmıştır.

Büyük bir devlet adamı olmasının yanı sıra, aynı zamanda büyük bir komutan olan Mustafa Kemal Atatürk, ileriyi görebilen nitelikleri bulunan, reformcu, tam bir lider kişiliğe sahiptir.

Aynı zamanda, bu büyük otoritenin ardından, büyük bir cesaretide taşıyan Atatürk, milletini peşine takarak 'Ya istiklal ya ölüm' sözüyle, cephelerde korkusuzca savaşmıştır.

Bu büyük mücadele ve savaşların ardından kendini zor toparlayacağı düşünülen Türkiye, Atatürk'ün yorulmak bilmeyen devrimleri sayesinde asla yapılamayacak ve imkansız olarak görülen devrimleri gerçekleştirerek, tarihe Türk milletinin adını altın harflerle yazmayı başarmıştır. Türk ulusunun Atatürk'ten almış olduğu en değerli ve büyük hediye ise, 'cumhuriyetin ilanı' olmuştur. Böylesine büyük devrimler gerçekleştirerek, Türk ulusuna çağ atlatarak, Türk devletini dünya devletlerinin arasına sokmuştur. Yaşamının son anlarına kadar Türk milletine hizmet eden ulu önder Atatürk 'Benden sonra mirascım olmak isteyenler, bu temel mihver üzerine, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirascılarım olurlar' demiştir. Bu sözüyle gelecek nesillere bıraktığı Türkiye cumhuriyetine sahip çıkmasını isteyerek, bunun ancak bilim ve ilim alanlarında çalışarak, yüksek seviyelere çıkmasıyla olacağını belirtmiştir.

Bu nedenlerden dolayı 10 kasım Atatürk'ü anma günleri ulusca yas tutularak matem havasında geçirilmektense, Atatürk'ün fikirlerini en iyi şekilde benimseyerek, uygulamaya geçtiğimiz zamanlar olmalıdır. Ancak bu sayede ulu önder Atatürk'e layık gençler ve uluslar seviyesine ulaşabiliriz.

Görüşler

 1. Hasan
  9 Kasım 2015, Pazartesi 12:25

  10 kasım Türk Milleti için milli ve önemli bir gündür, 10 Kasım Anlam ve Önemi ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

  Cevapla

  *

Yeni Yorum Yap

*