10 Kasım Anlam ve Önemi

Anasayfa »

  1. Özel Günler »
  2. 10 Kasım »
  3. Atatürk Makaleleri »

10 Kasım Anlam ve Önemi

Türk miletinin ulu önderi Atatürkün aramızdan ayrılış günü olan 10 kasım 1938 tarihi, ülkemiz adına ebebiyete kadar yaşayacak bir yasın başlangıcıdır.

Atatürk'ün aramızdan ani ayrılışı yanlızca Türk ulusunu yasa boğmakla kalmamış, dünya ulusları arasında da büyük yankı uyandırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayılışının, 10 Kasım Anlam ve Önemi tüm gençliğin benimsemesi gerekiyor.

Atatürk'ün vefat haberinin ardından tüm dünya liderleri Atatürk'ün ne kadar büyük bir lider olduğunu ve onun öngörüsünde ki insanların, dünya üzerinde zor bulunabileceği ve bu muhteşem yeteneklerinin diğer dünya topluluklarına da örnek olacağı nitelendirilerek vurgulanmıştır.

Büyük bir devlet adamı olmasının yanı sıra, aynı zamanda büyük bir komutan olan Mustafa Kemal Atatürk, ileriyi görebilen nitelikleri bulunan, reformcu, tam bir lider kişiliğe sahiptir.

Aynı zamanda, bu büyük otoritenin ardından, büyük bir cesaretide taşıyan Atatürk, milletini peşine takarak 'Ya istiklal ya ölüm' sözüyle, cephelerde korkusuzca savaşmıştır.

Bu büyük mücadele ve savaşların ardından kendini zor toparlayacağı düşünülen Türkiye, Atatürk'ün yorulmak bilmeyen devrimleri sayesinde asla yapılamayacak ve imkansız olarak görülen devrimleri gerçekleştirerek, tarihe Türk milletinin adını altın harflerle yazmayı başarmıştır. Türk ulusunun Atatürk'ten almış olduğu en değerli ve büyük hediye ise, 'cumhuriyetin ilanı' olmuştur. Böylesine büyük devrimler gerçekleştirerek, Türk ulusuna çağ atlatarak, Türk devletini dünya devletlerinin arasına sokmuştur. Yaşamının son anlarına kadar Türk milletine hizmet eden ulu önder Atatürk 'Benden sonra mirascım olmak isteyenler, bu temel mihver üzerine, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirascılarım olurlar' demiştir. Bu sözüyle gelecek nesillere bıraktığı Türkiye cumhuriyetine sahip çıkmasını isteyerek, bunun ancak bilim ve ilim alanlarında çalışarak, yüksek seviyelere çıkmasıyla olacağını belirtmiştir.

Bu nedenlerden dolayı 10 kasım Atatürk'ü anma günleri ulusca yas tutularak matem havasında geçirilmektense, Atatürk'ün fikirlerini en iyi şekilde benimseyerek, uygulamaya geçtiğimiz zamanlar olmalıdır. Ancak bu sayede ulu önder Atatürk'e layık gençler ve uluslar seviyesine ulaşabiliriz.

Bu makale belirtilen kaynakçalara göre yeniden yazılarak, tarafından 11 Ekim 2014 Cumartesi günü yayınlanmıştır , son olarak da 9 Ağustos 2016 Salı tarihinde güncellenmiştir .

Görüşler

  1. Hasan
    9 Kasım 2015, Pazartesi 12:25

    10 kasım Türk Milleti için milli ve önemli bir gündür, 10 Kasım Anlam ve Önemi ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

*